Ознака: ЈСП
Скопје 09.04.21 | 11:35

Автобусите викендов ќе возат до 20 часот, а неколку линии нема да сообраќаат

Во текот на претстојниот викенд, 10 и 11 април, градските автобуси во Скопје ќе сообраќаат до 20 часот. Како што соопштија од ЈСП, режимот на јавен превоз е согласно одлуката...

Скопје 06.04.21 | 11:02

Ќе се вози скратено: ЈСП го соопшти режимот на сообраќај за време на полицискиот час

Од денеска, вторник (6.04.2021 год) до вторник (20.04.2021 год), јавниот превоз ќе сообраќа до 20 часот, а билетарниците и центрите за персонализација ќе работат до 18.30 часот. Режимот...

Скопје 05.04.21 | 13:38

Шилегов: Автобусите се исполнети до 75 проценти, каде има потреба го засилуваме превозот

Автобусите се полни согласно препораките на Комисијата за заразни болести, до 75 проценти. Онаму каде гледаме дека има потреба да се интервенира, го засилуваме превозот....

Скопје 31.03.21 | 12:51

ЈСП со важно известување до студентите: Од утре мора да го поседувате ова!

Од утре, четврток (1.04.2021 год) сите студенти кои ги исполнуваат условите за користење на годишен студентски билет за бесплатен јавен превоз треба да поседуваат уредно...

Црна хроника 20.03.21 | 18:09

18-годишник нападнал пензионер во автобус на ЈСП

Вчера во 12:30 часот во СВР Скопје, В.К.(66) од Скопје пријавил дека во автобус на ЈСП на бул.„Јане Сандански“ бил физички нападнат од И.С.(18) од Скопје. Сочинет е записник...

Скопје 15.03.21 | 18:06

Кластер ЈСП: Вака изгледа линијата 24

Нов кластер би можеле да бидат автобусите на ЈСП.На социјалните мрежи се појави фотографија од линијата бр. 24. Може да се види дека има огромна гужва и речиси е неверојатно...

Скопје 04.03.21 | 11:45

За Задушница дополнителен број автобуси на линиите 59, 59 А и 59 Б

Поради верскиот празник Задушница, утре и во сабота, на линиите 59 (Карпош 3 – Кучевишка бара – Гробишта Бутел), 59 А (Ново Лисиче – Гробишта Бутел) и 59 Б (Кисела Вода – Гробишта...

Сервиси 26.02.21 | 13:29

Автобусите во Скопје денеска ќе возат по овие траси: Изменет сообраќаен режим поради протестот за „Монструм“

Од ЈСП -Скопје информираат дека денеска, петок (26.02.2021 година), поради најавениот протест и блокада на повеќе сообраќајници, голем дел од автобуските линии ќе имаат изменет...

Скопје 25.02.21 | 15:46

Врати едвај се затвораат на преполните автобуси, ни со зголемени бројки нема абер за повеќе линии

Ретко кога ќе помине автобус, а ако дојде – пробај и влези внатре. Овие фотографии се направени денеска во Скопје, а во нив се гледаат автобусите од линиите 9 и 19, но...

Скопје 25.02.21 | 13:36

ЈСП: Рокот за продолжување на важноста на студентскиот билет пролонгиран до 31 март

Јавното сообраќајно претпријатие (ЈСП) денеска соопшти дека корисниците на годишниот студентски билет за бесплатен јавен превоз имаат можност продолжувањето на важноста...

Црна хроника 21.01.21 | 11:15

Предвиден е затвор од три месеци до три години: Поднесено обвинение против насилниците од ЈСП

Основното јавно обвинителство Скопје поднесе Обвинителен предлог против две лица, жители на скопски села, двајцата на возраст од 31 година, кои како соизвршители го...

Скопје 18.01.21 | 15:31

Контролори казнуваат студенти во автобус иако им важат билетите, ЈСП вели ќе им ги врати парите

Скопските картички, со кои студентите се возат во автобусите на Јавното сообраќајно претпријатие – Скопје (ЈСП), важат до 28 февруари. Но, и покрај ваквата одлука, која...

Скопје 18.01.21 | 12:46

Јавниот превоз утре во Скопје по неделен возен ред

Јавното сообраќајно претпријатие Скопје информира дека јавниот превоз утре ќе функционира по неделен возен ред, исклучок ќе бидат линиите 18А, 32, 51, 55Б, 55В, 56, 56А, 70, 74, 81,...

Црна хроника 16.01.21 | 22:06

Нема повредени патници на ЈСП во сообраќајката во Автокоманда

Според изјавата на возачот на автобусот дадена на внатрешната контрола на ЈСП Скопје, стои во соопштението, незгодата се случила околу 15 часот во момент кога автобусот...

Црна хроника 10.01.21 | 16:22

Полицијата го најде и вториот насилник од видеото во автобусот на ЈСП

Денес е идентификуван и вториот насилник од двајцата кои упатија сериозни закани кон група патници во автобус на ЈСП, објави Сител. Нивното однесување стана јавно откако...

Скопје 09.01.21 | 17:33

Насилникот во ЈСП имал богато искуство: Претходно претепал службеник кој го фатил без билет

Лицето кое е приведено во полициска станица по вчерашниот „Инцидент“ во абвтобус на ЈСП кога се заканувал со сечење глави и фрлање во киселина – имал историја со повеќе...

Скопје 08.01.21 | 23:43

Приведени насилниците од ЈСП кои викаа „не знаете со кого си имате работа“

Приведен е  еден од двајцата нacилници кои во автобус на ЈСП се зakaнyвaa дека ќе „ceчaт глaви“ и ќе фpлaт жeна во „киceлинa за да се cтoпи“, е пpивeдeн во ПС Кисела Вода, дознава...

Црна хроника 08.01.21 | 19:53

МВР постапува по случајот во кој две лица се закануваат во автобус на ЈСП

Министерството за внатрешни работи за МИА потврди дека постапува по случајот во кој две лица во автобус на Јавното сообраќајно претпријатие им се закануваат на останатите...

Црна хроника 08.01.21 | 13:59

„Ќe ти ја иceчaм глaвaтa, ќе тe фpлaм во киceлинa“: Дpaмa во автобyc нa JCП, нападнати патници

Вистинска драма пред новогодишните празници се случувала во еден од автобусите на ЈСП откако жена во години замолила двајца патниците да ги стават маските преку уста...

Скопје 05.01.21 | 11:02

На Бадник и Божиќ ЈСП ќе вози по празничен возен ред

На Бадник (6.01.2021 год) и Божиќ (7.01.2021 год) јавниот превоз ќе сообраќа по неделен возен ред, информираат од Јавното сообраќајно претпријатие- Скопје. Утре, среда (6.01.2021 год),...