Ознака: ЈСП
Скопје 30.11.22 | 13:17

Каде ќе оди разликата: Дизелот се продава за 86,5 денари, а ЈСП Скопје склучи договор со фиксна цена од 100 денари плус ДДВ

ЈСП „Скопје“ на 25 октомври склучило договор со фирмата „Пуцко Петрол“ за набавка на гориво по фиксна цена од 100 денари за литар плус ДДВ, односно вкупната цена на договорот...

Црна хроника 21.11.22 | 22:49

Пак тепачка во 74-ка во ЈСП

Нов инцидент во автобус со број 74 вечерва регистрираше екипа на 4NEWS.mk.Дошло до физичка пресметка меѓу група на патници во автобусот. Веднаш возачот го стопирал автобусот...

Скопје 13.11.22 | 10:01

Попладне изменети траси на ЈСП

ЈСП Скопје информира дека во недела (13.11.2022 год), во период од 16.30 до 19 часот, поради одржување на улична трка по повод празникот 13-ти Ноември, поголем дел од линиите од...

Скопје 09.11.22 | 11:14

ЈСП ги презеде автобуските линии 19, 20, 22, 52 и 54

Откако Макекспрес минатата недела ги прекина автобуските линии 19, 20, 22, 52 и 54 поради, како што беше соопштено, неисплатени долгови од страна на ЈСП Скопје, од градското...

Скопје 28.10.22 | 14:28

Ганиу: Учениците од Визбегово од понеделник без превоз, Општина Чаир веќе не може да им го финансира

Во услови на економско-енергетска криза, Општина Чаир веќе не е во можност да го финансира превозот на речиси 500 ученици од други општини кои учат во училиштата на територијата...

Скопје 22.10.22 | 10:40

ВМРО-ДПМНЕ: Додека СДС, директорот на ЈСП од СДС и Арсовска си ја префрлаат вината, градот тоне во долгови

Од ВМРО-ДПМНЕ обвинуваат дека за банкротот на ЈСП единствено одговорни се директорот на ЈСП кој е од СДСМ и градоначалничката-портпарол на СДСМ, Данела Арсовска. Директорот...

Скопје 21.10.22 | 08:11

Aвтобусите на ЈСП и на улиците на Скопје и пред Владата

Сите автобуси на ЈСП се вратија на улиците низ главниот град, откако Град Скопје обезбеди плата за вработените. Советот на Скопје донесе одлука за пренамена на средства...

Скопје 20.10.22 | 22:19

Јанчева: Не може да се амнестира директорот на ЈСП за хаосот заедно со градоначалничката

Управниот одбор на ЈСП е една од точките кои се избираат на предлог на советниците во Град Скопје. Управните одбори беа на предлог на мнозинството од ВМРО-ДПМНЕ и коалицијата,...

Скопје 20.10.22 | 13:33

Град Скопје: Платите се обезбедени, а ЈСП продолжува со нормално функционирање

Град Скопје информира дека ЈСП продолжува со нормалното функционирање, откако градот Скопје изнајде решение за вештачки предизвиканата криза во претпријатието. Повикуваме,...

Скопје 20.10.22 | 13:11

ССМ: Сите возачи и работници во ЈСП застанаа зад барањето за плата

Сојузот на синдикати на Македонија смета дека градоначалничката на Град Скопје и в.д. директорот на Јавното сообраќајно претпријатие се виновни што над 1.000 семејства...

Скопје 20.10.22 | 12:31

Над 1.000 семејства трпат за леб: Вработените во ЈСП без плата, скопјани без јавен превоз

Од Сојузот на синдикати на Македонија велат дека градоначалничката на Град Скопје, Данела Арсовска и в.д директорот на ЈСП Александар Стојковски оставиле повеќе од...

Скопје 20.10.22 | 10:37

Додека Арсовска се договара со себе си кој е виновен, еднаш владата, друг пат УО, ЈСП пропаѓа, да си поднесе оставка зошто е неспособна

Вчера за Арсовска беше виновна владата, а денес е виновен Управниот одбор на ЈСП кој што наводно го упропастил претпријатието. А Управен одбор одлучува по материјали...

Скопје 20.10.22 | 09:59

Арсовска и ЈСП најавуваат кривични пријави против организаторите на протестот- дваесетина луѓе ги држат во заложништво скопјани и ЈСП

Од утринава, дваесетина луѓе од ССМ и т.н. независен синдикат на ЈСП спречуваат возачите на автобуси редовно да си ги вршат своите работни задачи, спротивно на член 35...

Македонија 20.10.22 | 09:41

Кога ќе се обединат неспособноста на Арсовска и на Владата се случува банкрот на ЈСП

Додека владата и Данела Арсовска си ја префрлаат топката кој е виновен, скопјани страдаат, велат од ВМРО-ДПМНЕ. Денес штрајкот во ЈСП е последица на двојната неспособност...

Скопје 19.10.22 | 16:03

Андоновски: Проблемот на ЈСП е проблем на коалицијата ДУИ-СДСМ-Арсовска

Има причина зошто СДСМ и ДУИ не гласаа за потребата од итноста за оваа вонредна седница во време кога граѓаните на град Скопје не можеа да се превезуваат до своите работни...

Скопје 19.10.22 | 16:00

Шутаров: Господ нека му е на помош на ЈСП со вакво раководство

На вонредна седница, Советот на Град Скопје денеска расправа за иницијативата поднесена од советничката група на ВМРО-ДПМНЕ и коалицијата, за носење одлука за пренамена...

Скопје 19.10.22 | 14:01

За Синдикатот на ЈСП Арсовска и директорот се криви што доцнат платите: И ние имаме деца, ама нашите се гладни

Африм Муча, претседател на независниот синдикат на возачите во ЈСП Скопје на денешната прес-конференција најави дека утре рано наутро заедно со семејствата ќе протестираат...

Црна хроника 19.10.22 | 13:25

Спасовски: Истрагата во ЈСП е во тек, проверивме над 120 автобуси

По добиената закана за поставена бомба во автобус ЈСП „Скопје“, проверени се над 120 автобуси во кои нема ништо и тие се пуштени да функционираат, информира министерот...

Македонија 19.10.22 | 13:18

МОН ѝ одговори на Арсовска: Не сме ни планирале бесплатен превоз на студенти, ниту му должиме на ЈСП

Министерството за образование и наука редовно ги сервисира своите обврски кон сите субјекти за што има регулирани законски надлежности или пак со кои има склучени...

Скопје 19.10.22 | 13:14

Спасовски: Истрагата во ЈСП е во тек, над 120 автобуси се проверени и пуштени во функција

 По добиената закана за поставена бомба во автобус ЈСП „Скопје“, проверени се над 120 автобуси во кои нема ништо и тие се пуштени да функционираат, информира министерот...