Ознака: автобус
Балкан 27.07.21 | 12:11

Притвор од еден месец за возачот на превртениот автобус во Хрватска

Возачот на автобусот што излета од автопатот кај Славонски Брод во Хрватска, при што загинаа 10 лица, доби притвор во траење од еден месец проади опасност од бегство,...

Балкан 26.07.21 | 13:44

На возачот на превртениот автобус во Хрватска му се заканува казна затвор од 15 години

Возачот на автобусот што се преврте во близина на Славонски Брод, при што загинаа 10 лица, а над 40 беа повредени, денеска ќе се појави пред Државното обвинителство на Хрватска....

Балкан 26.07.21 | 09:48

Реконструкција на несреќата во Хрватска: Еве како изгледало движењето на автобусот што се преврте

Хрватскиот портал „Дневник“, објави реконструкција на несреќата која се случи вчера на автопатот Брегана – Липовац крај Славонски Брод. Во несреата косовски автобус...

Балкан 26.07.21 | 09:04

Ги видов повредените, мртвите, луѓе без раце, видов сè: Шокантна исповед на патник од автобусот на смртта

Патник од автобусот што утрово излета од автопатот кај Славонски Брод и се преврте пред камерите на ХТВ опиша шокантен момент од несреќата. Патникот Рамо Гаши раскажа...

Здравје 22.07.21 | 21:02

Сотирова Бухова: Пет лица од автобусот се позитивни на ковид-19, а 13 се во изолација

До овој момент решение за позитивни лица, упатени на домашно лекување имаме за пет позитивни, 13 решенија врз основа на контакти, изјави д-р Ирина Сотирова Бухова директорка...

Црна хроника 26.06.21 | 15:29

МВР со детали: Албански автобус излета од патот Битола-Прилеп, меѓу повредените и малолетник

Возач на автобус и тројца патници се здобиле со повреди при сообраќајна несреќа која се случила на патот Битола-Прилеп. На 26.06.2021 околу 06.10 часот во СВР Битола било пријавено...

Црна хроника 26.06.21 | 14:57

Патнички автобус излета од патот на патниот правец Прилеп-Битола

Патнички автобус излета од патот на стариот пат Прилеп-Битола. До несреќата не се знае како дошло, официјални информации се уште нема, а најверојатно е причинета само...

Црна хроника 26.06.21 | 14:38

МВР со детали: Српскиот автбус бил каменуван, но не и ограбен

Автобус на српски туристички авто превозник утрово бил каменуван сред Скопје, објавија српските медиуми. МВР објави детали и демантираше дека туристите во автобусот...

Црна хроника 26.06.21 | 12:43

Морничави сцени од искршениот српски автобус во Скопје: Украдени предмети од патниците, крв на скршеното стакло

Автобус на српски туристички авто превозник Дунавтурс, утрово бил каменуван сред Скопје, на паркингот пред Холидеј Ин,  пишува српски Курир. Како што им раскажал менаџерот...

Црна хроника 26.06.21 | 10:56

Утрово во Скопје каменуван и ограбен српски автобус, туристите вознемирени не знаат дали ќе продолжат со турата

Автобус на српски туристички авто превозник утрово бил каменуван сред Скопје, дознава „Блиц“. Како што им раскажал менаџерот на компанијата, во автобусот се превезувале...

Балкан 14.06.21 | 09:30

Со ковид-автобус дел од Хрватска ќе ги вакцинира граѓаните на прагот од нивните домови

Министерот за здравство Вили Берош и директорот на хрватскиот институт за јавно здравје Крунослав Чапак ќе присуствуваат на промоција на новиот метод на вакцинација...

Црна хроника 28.05.21 | 14:43

Два автобуса возеле повеќе патници од дозволеното со мерките за справување со Ковид-19

Туристичка агенција од Гостивар ќе се соочи со санкции, бидејќи во два нејзини автобуси кои се движеле кон Охрид имало повеќе патници од дозволеното со мерките за справување...

Фудбал 09.05.21 | 23:33

Провокација за Вардар од „Балистите“: „Честито Втора лига…“

Најтрофејниот македонски фудбалски клуб Вардар од денес официјално е второлигаш. Кобен за „црвено-црните“ беше поразот на гости кај Струга Трим Љум (1-0) и тимот нема...

Свет 13.04.21 | 09:50

Автобус слета во бездна: Најмалку 20 загинати во несреќа во Перу

Најмалку 20 луѓе загинале во автобуска несреќа во Перу. Автобусот бил се движел од градот Хуанчајло кон главниот град Лима кога се урнал во амбис во Паробамба. Осумнаесет...

Црна хроника 12.04.21 | 19:29

Возачот сакал да избегне судир со трактор, па се превртел: Детали за несреќата на патот Кичево-Битола

СВР-Битола информира дека попладнево во 14:25 часот на патниот правец од Демир Хисар кон селото Драгожани, автобус на една тутунска компанија излетал од патот и се превртел. Според...

Црна хроника 12.04.21 | 17:59

Се преврте автобус на патот Битола – Кичево, има повредени патници

Автобус кој сообраќај од Битола кон Кичево излетал од патот откако претходно се судрил со трактор, објави ТВ21. Според првичните информации автобусот превезувал патници...

Калеидоскоп 13.02.21 | 15:19

Не ни помисливме дека освен седиште ќе делиме и живот: Приказни раскажани од „Автобусот на љубовта“

Автобус на компанијата „Струмица експрес“ што патува на релација Скопје – Струмица“ има необична моќ да спојува луѓе коишто токму во автобусот се вљубуваат еден...

Црна хроника 04.01.21 | 12:52

Петмина повредени во судир на автобус и „голф“ во Скопје

Пет лица се повредени, од кои двајца потешко, откако вчера во 17.55 часот на ул.„Методија Андонов Ченто“ во Скопје се случила сообраќајна незгода помеѓу автобус „лаз“,...

Ракомет 14.11.20 | 09:53

Металурзите ќе патуваат најмалку 40 часа со автобус до Шпанија

Лошите авио-конекции и неможноста на екипата комплетна да патува во еден авион за Шпанија ги сменија плановите на Металург, велат од ракометниот клуб. Металург самиот,...

Скопје 11.11.20 | 14:54

57-ца крца до даска, поздравете го Филипче портпаролот и неговите мерки

Редуцираните линии во јавниот превоз во Скопје предизвикуваат хаос во автобусите. Иако според протоколите, во еден автобус може да се возат само 50 отсто патници од вкупниот...