300.000 денари донираат учениците и децата од градинките за своите другарчиња од Турција и Сирија, напиша на својот фејсбук профил, градоначалникот на Центар, Горан Герасимовски.

Центар не заборава дека училиштето „Ј.Х Песталоци“ кое беше урнато во земјотресот во 1963 година денес е симбол на солидарноста на Швајцарскиот народ. Денес кога поради земјотресот се урнати и градинки и училишта, хуманитарната мисија за помош е највисокиот чин на човечност.

Солидарноста не познава граници.Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.