Ознака: донација
Македонија 15.05.21 | 09:47

Донација од 100.000 вакцини „Синофарм“ пристигна во поликлиниката „Јане Сандански“

Во поликлиниката „Јане Сандански“ во Скопје денеска пристигна донација од уште 100.000 вакцини од „Синофарм“ од Народна Република Кина. На приемот  на донацијата присуствуваа...

Македонија 14.05.21 | 09:14

Донираните вакцини „Астразенека“ од Унгарија граничната полиција ќе ги трампа за „Синофарм“

Донацијата од шест илјади вакцини „Астра-Зенека“, што македонските гранични полицајци ја добија од Унгарија, нема да заврши кај нив, затоа што повеќето се помлади од...

Македонија 13.05.21 | 08:18

Д-р Пановски: Како ќе ја искористиме донацијата „Астра зенека“, а да не ги навредиме Унгарците?

Министерот за надворешни работи и трговија на Унгарија, Петер Сијарто вчера ја предаде донацијата од 6.000 дози од вакцината на „Астра-Зенека“ вакцина наменети за имунизација...

Македонија 12.05.21 | 15:40

Пристигнаа 6.000 дози вакцини за имунизација на Граничната полиција, донација од унгарската Влада

Министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски и министерот за надворешни работи Бујар Османи денеска на граничниот премин Меѓународен аеродром „Скопје” ја пречекаа...

Македонија 03.05.21 | 13:28

Едштадлер и Вархеји утре во А1 СЦ Борис Трајковски ќе донесат 4.680 дози од ЕУ

Македонија утре преку Австрија ќе ја добие првата донација на вакцини од ЕУ од 4.680 дози на Фајзер. Од Владата и официјално потврдуваат дека во 17:45 часот премиерот Зоран...

Здравје 29.04.21 | 14:41

Институтот за белодробни заболувања и туберкулоза доби донација со која што се доопремува мобилната амбуланта

Со цел проширување и доопремување на постоечката превентивна програма за контрола на туберкулозата во Македонија, како една од најстарите превентивни програми во...

Здравје 28.04.21 | 15:43

Норвешка ни донираше 100 механички респиратори дизајнирани за користење во итни случаи и надвор од болничките сали

Норвешка донираше 100 механички респиратори за инвазивна и неинвазина вентилација, дизајнирани за користење во итни случаи и надвор од болничките сали, односно во амбулантни...

Македонија 24.04.21 | 11:19

Донацијата на 651 000 дози вакцини е доказ за посветеноста и солидарноста на ЕУ кон Западен Балкан

Австрија веднаш го прифати барањето на Европската комисија во февруари за координација при испорака на вакцини за Западен Балкан, бидејќи регионот е приоритет за австриската...

Македонија 21.04.21 | 09:20

Донација 7.400 комплети гортекс униформи од Турција за македонската армија

Македонската армија доби нови 7.400 комплети гортекс униформи, како донација од Турција. Примопредавање на донацијата е најавено за денеска напладне во касарната „Илинден“,...

Фудбал 16.04.21 | 13:28

ФФМ со најголема набавка и донација на фудбалски топки наменета за клубовите

Фудбалската федерација на Македонија (ФФМ) донира и распределува вкупно 15.000 фудбалски топки на клубовите од сите категории од натпреварувањата во рамки на ФФМ (1 МФЛ,...

Македонија 15.04.21 | 10:13

Среде аферата „Мафија“ Заеви глумат светци и донираат амбулантни возила

Со виден пиетет одредени портали информираат дека компанијата во сопственост во семејството Заеви „Тотал Инженеринг”, денеска донирака уште едно комплетно опремено...

Македонија 01.04.21 | 14:54

Мицковски: Вака работи квази-држава и преварантска политика со купи ден – продај ден политики

Ивор Мицковски револтиран пишува дека живееме во квази-држава која наместо со вистинска, се занимава со „преварантска политика со купи ден – продај ден политики“. Според...

Македонија 01.04.21 | 13:23

Пристигнаа 20.000 „Спутник В“ вакцини – втора донација од Србија

Денеска на прес-конференција Зоран Заев изјави дека во земјава пристигна втора донација од Србија за Македонија од 20.000 вакцини на „Спутник В“. Ова е само првата квота,...

Скопје 30.03.21 | 13:45

По Универзална, и покривот на Мавровка ќе биде донација за Град Скопје

Советот на Град Скопје денеска донесе одлука за примање донација на проектно-техничка документација за трговскиот центар Мавровка. Со оваа одлука Град Скопје прима...

Македонија 28.03.21 | 19:02

Царина одговори на вознемиреноста на бугарската амбасада: Книгите немаа потполна документација

Во врска со пратката од над 1000 книги (920 нови и 250 стари) задршани на границата, каде како примач на донацијата се јавува Културно информационен центар на Република Бугарија...

Македонија 28.03.21 | 12:47

Бугарската амбасада во Скопје со протестна нота до МНР поради недозволен влез на донирани книги со наслов „Бугарски народни песни од Браќата Миладиновци“

Бугарската Амбасада во Скопје испратила протестна нота до Министерството за надворешни работи на Македонија, поради, како што соопшти бугарското МНР, одлуката...

Здравје 23.03.21 | 23:44

Ако сте во Струмица и ако сте Б-негатив, донирајте за Родна Гогова

Поетот Митко Гогов од Струмица кој денеска објави дека неговата мајка е хоспитализирана во струмичката болница во лоша состојба бара донација на крв, Б-негатив, на име...

Балкан 22.03.21 | 17:46

10.000 дози од руската вакцина Албанија доби денеска како донација од Обединетите Арапски Емирати

Првите 10.000 дози од руската вакцина Албанија ги доби денеска како донација од Обединетите Арапски Емирати. Министерката за здравство, Огерта Манастирлиу и министерот...

Балкан 18.02.21 | 14:47

Црна Гора ќе добие кинеска донација од 30.000 дози од вакцината на „Синофарм“

Кина одобри донација за Црна Гора од 30.000 дози од вакцината на „Синофарм“, која наскоро треба да пристигне во земјата. Во соопштението на црногорската Влада, се вели...

Македонија 14.02.21 | 12:33

Социјалните мрежи зовреа за време на пречекот на вакцините: Барем сол и механизација да донираа да го исчистеа снегот

На граничниот премин „Табановце“ денеска пристигна првата пратка на вакцина против Ковид-19 донација од Србија, каде што на примопредавањето присуствуваа премиерот...