Ознака: донација
Калеидоскоп 01.07.20 | 15:52

Групацијата Новоматик и Апекс Македонија донираа медицинска опрема вредна 200.000 евра во изминатиот период

Во овој исклучително тежок период за граѓаните на нашата држава, како и за институциите кои се соочуваат со ефектите од пандемијата од КОВИД-19, групацијата Новоматик...

Калеидоскоп 29.06.20 | 10:59

Кaзино „Фламинго“ хотел Гевгелија донираше дезинфекциони средства вредни 20.000 евра во гевгелиската болница

Казино „Фламинго“ Хотел Гевгелија, членка на Групацијата НОВОМАТИК во Македонија додели донација со дезинфикциони средства во износ од 20.000 eвра на ЈЗУ Општа Болница...

Калеидоскоп 27.06.20 | 09:11

Автомат клубовите „Адмирал“ донираа медицинска опрема вреда 20.000 евра во гостиварската болница

Автомат клубовите „Адмирал“ кои се дел од Групацијата НОВОМАТИК во Македонија донираа дезинфикциони средства во ЈЗУ Општа Болница во Гостивар, во износ од 20.000 евра....

Калеидоскоп 24.06.20 | 17:17

Автомат клубовите „Астра“ донираа медицинска опрема вредна 20.000 eвра во охридската болница

ЈЗУ Општата болница во Охрид доби 10 електрични кревети како донација, во износ од 20.000 евра од автомат клубовите „Астра“. Оваа донација е дел од хуманитарната акција...

Вести 22.06.20 | 14:46

ХТЛ Македонија донираше медицинска опреба вредна 20.000 евра во ГОБ „8-ми Септември“

Хуманитарната акција на компанијата ХТЛ Македонија, членка на Групацијата НОВОМАТИК во Македонија е на самиот крај. ХТЛ Македонија донираше дезинфикциони средства...

Калеидоскоп 19.06.20 | 11:42

АПЕКС Македонија со донација на дезинфекциони средства вредни 20.000 евра за Инфективната клиника

Универзитетска Клиника за Инфективни болести и фебрилни состојби доби донација со дезинфикциони средства во износ од 20.000 евра од компанијата АПЕКС Македонија, со што...

Калеидоскоп 15.06.20 | 11:49

Автомат клубовите „Астра“ донираа дезинфикациони средства вредни 20.000 eвра во охридската болница

Започна вториот дел од хуманитарната акција на компаниите членки на Групацијата НОВОМАТИК во Македонија, со донација на дезинфикциони средства на ЈЗУ Општата болница...

Економија 12.06.20 | 13:10

Казино „ФЛАМИНГО“ хотел Гевгелија донираше медицинска опрема oд 20.000 евра на Општата клиничка болница во Гевгелија

Општествената одговорност во време на пандемија која е закана по општественото здравје е должност на секого, поединец или компанија. Истата може да се постигне преку...

Здравје 10.06.20 | 16:20

Автомат клубовите „Адмирал“донираа медицинска опрема вредна 20.000 евра за болницата во Гостивар

ЈЗУ Општа болница во Гостивар доби донација со болнички кревети во износ од 20.000 евра од страна на автомат клубовите „Адмирал“. Оваа донација е дел од хуманитарната...

Економија 10.06.20 | 11:25

Автомат клубовите „Адмирал“ донираа медицинска оперема во вредност од 20.000 евра на Општата болница во Гостивар

ЈЗУ Општа болница во Гостивар доби донација со болнички кревети во износ од 20.000,00 евра од страна на автомат клубовите „Адмирал“. Оваа донација е дел од хуманитарната...

Калеидоскоп 04.06.20 | 09:30

АПЕКС Македонија донираше медицинска опрема вредна 40 илјади евра за Инфективната клиника

Справувајќи се со предизвиците наметнати од пандемијата на вирусот COVID-19 и водејќи се од својата заложба за општествена одговорност, денес се реализираше првата од...

Здравје 04.06.20 | 08:46

ЕУ на земјава и донира уште осум респиратори

Бујар Османи, заедно со евроамбасадорот Самоел Жбогар и министерот за здравство Венко Филипче денеска ќе ја презентираат донацијата од Европската Унија од уште осум...

Економија 27.05.20 | 11:10

Предизборно со 190.000 долари, фондацијата „Отворено општество“ќе поддржи 35 граѓански организации

Фондацијата Отворено општество – Македонија со 190.000 долари ќе поддржи над 35 граѓански организации кои ја следат работата на институциите во областите борба со корупција,...

Мода и убавина 22.05.20 | 10:36

Ралф Лорен подарува 1,5 милиони производи за „хероите од првите борбени линии“

Ралф Лорен, еден од најпознатите светски дизајнери, откако донираше десет милиони долари за борба против пандемијата на Ковид-19, одлучи на хероите од првите борбени...

Здравје 20.05.20 | 12:24

Институт за јавно здравје доби апарат што ќе прави тестови за Ковид-19 за 30 минути

Автоматизиран молекуларен RT-PCR апарат и тестови за детекција на корона вирусот, со кои за 30 минути ќе се добие резултат, со донацијата денеска беше предадена на Институтот...

Македонија 19.05.20 | 17:44

На Скопскиот аеродром пристигна донација од Катар за справување со Ковид-19

На Скопскиот аеродром денеска пристигна донација од Катар за справување на земјава со Ковид-19. Донацијата ја пречекаа вицепремиерот за европски прашања Бујар Османи...

Здравје 11.05.20 | 10:02

Маски, ракавици и антисептик гелови донирани за полицајците во Охрид

2.500 заштитни маски за повеќе употреби, 38.050 ракавици и 100 антисептик гелови ќе добијат полицајците од СВР Охрид, како и колегите од подрачните единици, во рамки на Програмата...

Економија 05.05.20 | 13:31

Медицинска опрема вредна 200 илјади евра донирана од Групацијата НОВОМАТИК и АПЕКС

Како општествено одговорни компании, Групацијата НОВОМАТИК во Македонија (Адмирал, Астра и Казино Фламинго Хотел) и АПЕКС Македонија целосно свесни за тешкотиите со...

Македонија 01.05.20 | 08:33

Мицкоски: Ги советував функционерите од владата што се од ВМРО-ДПМНЕ во целост да ја донираат платата купувајќи материјали за болниците

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски во своето гостување во емисијата „Заспиј ако можеш“ зборуваше за ситуацијата во која Република Македонија се наоѓа поради...

Економија 30.04.20 | 12:15

1,6 милиони евра италијанската донација за заштита на Радика, Владата ги пренамени за борба против ковид-19

Владата на седницата одржана на 28 април, одлучи, 1,6 милиони евра да бидат пренаменети за борбата против ковид-19 во Југозападниот плански регион, како најпогоден регион...