Серхио Агуеро, Дидие Дрогба, Винсент Компани, Питер Шмајхел, Пол Сколс и Јан Рајт се шесте нови имиња во Куќата на славни на англиската фудбалска Премиер лига, која сега брои 16 членови.

Првите двајца, кои пред 12 месеци влегоа во Куќата на славните на Премиер лигата беа Алан Ширер и Тјери Анри. По нив следуваа Вејн Руни и Патрик Виера, а на овие четворица потоа им се приклучија Денис Бергкамп, Ерик Кантона, Стивен Џерард, Рој Кин и Френк Лампард.

Последните шестмина избрани го заслужија членството со гласовите добиени од навивачите и специјално жири избрано од Премиер лигатRepublika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.