Ознака: Премиер лига
Фудбал 12.09.20 | 15:36

Премиер лигата се враќа! Сега со тројца кандидати за титула?

Денес започнува новата сезона во еден од најгледаните шампионати во светот – англиската Премиер лига. Натпреварите на терените на Островот уште еднаш ќе го привлечат...

Фудбал 12.09.20 | 09:41

На чекор до сонот: Дени Илиев ќе биде на клупата на Арсенал за мечот против Фулам

Македонскиот репрезентативен голман, Дејани Илиев, би можел за прв пат во својата кариера да биде дел од премиерлигашки меч, односно да се најде на клупата на Арсенал. „Тобџиите“...

Спорт 10.09.20 | 14:32

Премиер лигата не даде дозвола да биде продаден Њукасл на саудиски инвеститори

Премиер лигата не даде дозвола да биде продаден фудбалскиот клуб Њукасл на саудиски инвеститори, објави клубот на неговата официјалната веб-страница. Претходно, клубот...

Фудбал 06.09.20 | 18:42

Премиер лига: Сити и без Меси ќе биде шампион, Фулам ќе испадне

Додека се чека почетокот на сезоната во најквалитетните фудбалски лиги во Европа, се појавуваат предвидувања за тоа кој би можел да биде шампион. Најинтересна е секако...

Фудбал 25.08.20 | 11:11

Анчелоти се договори со Гатузо?

По се изгледа дека Аурелио Де Лаурентис конечно ќе направи компромис. Веќе две сезони се шпекулира за продажба на Алан Маркес Лоуреиро, но високите желби на контроверзниот...

Фудбал 16.08.20 | 15:28

Де Бруин прогласен за Играч на сезоната во Премиер лигата

Играчот од средниот ред на Манчестер Сити, Кевин Де Бруин е избран за играч на сезоната во Премиер Лигата. 29-годишниот Белгиец постигна 13 гола во лигата и го израмни рекордот...

Фудбал 14.08.20 | 19:30

Александер-Арнолд прогласен за најдобар млад фудбалер во Премиер лигата

Талентираниот десен бек на Ливерпул, Трент Александар-Арнолд ја освои наградата за најдобар фудбалер до 23 години во Премиер лигата. Англискиот репрезентатовец го заслужи...

Фудбал 13.08.20 | 22:00

Нема да има зимска пауза во Премиер лигата

Програмата за новата сезона во Премиер лигата, која започнува на 12 септември и завршува на 23 мај, ќе биде објавена во петок, 21 август. Кампањата ќе трае пет недели пократко...

Фудбал 08.08.20 | 16:43

Расизмот скапо ќе ги чини играчите во Премиер лигата

Играчите во Англија ќе бидат суспендирани од шест до 12 натпревари поради дискриминација, се новите упатства на Фудбалската асоцијација на Англија (ФА). ФА изјави дека...

Фудбал 03.08.20 | 14:45

Жолт или црвен картон за играчите што намерно кашлаат кон противникот

Раководството на англиската Премиер лига објави нови упатства за судиите. Сега делителите на правдата можат да покажат жолти, па дури и црвени картони на играчи кои...

Спорт 17.07.20 | 14:36

Навивачи на стадионите во Премиер лигата можеби во октомври

Британскиот премиер Борис Џонсон најави дека навивачите би можело да се вратат на стадионите на англиските премиерлигаши дури во октомври. Навивачи на стадионите во...

Фудбал 14.06.20 | 14:15

Ќе почне ли Премиер лигата: Двајца играчи позитивни на корона

Новите позитивни тестови по осмата рунда тестирање на фудбалери и вработени од Премиер лигата се два. – Премиер лигата објавува дека 1.200 фудбалери и вработени поминале...

Фудбал 13.06.20 | 23:44

Додека фудбалот е на „принуден одмор“, погледнете ги најдобрите моменти од историјата на Премиер лигата

Фудбалот во Англија, но и во цела Европа е на „принуден одмор“ поради корона вирусо.Сезоната почнува во среда а клубовите се нестрпливи. Додека почне  од Островот ни...

Фудбал 11.06.20 | 11:49

Еден позитивен случај на Ковид-19 на последното тестирање во Премиерлига

Премиерлигата направи 1.213 тестови во клубовите, а резултатите се задоволувачки за раководството на шампионатот. Ова е седми круг на тестирања, а во претходните шест...

Фудбал 28.05.20 | 19:08

Добра вест за фудбалските фанови: Премиер лигата би можела да почне на 17 јуни

Англиските клубови во Премиер лигата се согласија да ја продолжат сезоната по средината на јуни. Во овој случај, првенството треба да заврши до 1 август. Според „Телеграф“,...

Фудбал 27.05.20 | 09:53

Поради пролонгирањето на оваа, следната сезона во Премиер лигата ќе почне во септември

Раководството на Премиер лигата ќе им понуди на клубовите да ја започнат сезоната 2020/21 од средината на септември, пренесе „Дејли меил“. Според британскиот медиум, овој...

Фудбал 19.05.20 | 22:42

Шест позитивни теста во Премиер лигата

Резултатот од шест играчи или членови на персоналот во Премиер лигата беше позитивен за присуството на Ковид-19. Тие се од примероци земени од три клуба. Шестемина ќе...

Фудбал 14.05.20 | 21:40

Премиер лигата се враќа на 12 јуни?

Владата на Велика Британија го поддржа планот за продолжување на фудбалските натпревари во јуни. Ова го изјави Оливер Дауден, државен секретар за култура, медиуми и...

Фудбал 12.05.20 | 16:09

Градоначалникот на Лондон не сака Премиер лигата да продолжи

Градоначалникот на Лондон, Садик Кан, се спротивставува на планот да се рестартира Премиер лигата во јуни во главниот град, откако неговиот кабинет соопшти за „Ивнинг...

Фудбал 05.05.20 | 14:54

Дали тоа е можно: Натпреварите во Премиер лигата наместо 90 минути да траат пократко

Извршниот директор на Здружението на професионални фудбалери на Англија (ПФА) Гордон Тејлор во интервју за Би-Би-Си Радио 4 рече дека доколку сезоната продолжи, натпреварите...