Крилниот напаѓач на Манчестер сити, Фил Фоден, го состави својот тим од најдобрите играчи во историјата на Премиер лигата.

Дваесет и тригодишниот Англичанец избра формација 4-4-2, поставувајќи ги Кристијано Роналдо и Тиери Анри во средниот ред.

Ова е најдобриот тимот од Премиер лигата според на Фил Фоден: Едерсон, Кајл Вокер, Вирџил ван Дајк, Винсент Компани, Ешли Кол, Патрик Виеира, Давид Силва, Кристијано Роналдо, Тиери Анри, Вејн Руни и Серхио Агуеро.

Фоден забележа 159 настапи во Премиер лигата, постигнувајќи 49 гола и 25 асистенции.Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.