Во соборниот храм на Вселенската патријаршија „Св. Георгиј Победоносец“ во Истанбул се одвива заедничката литургија на која ќе сослужуваат архиепископот охридски и македонски Стефан и вселенскиот патријарх Вартоломеј.

На литургијата присуствува и владина делегација која ја предводи премиерот Димитар Ковачевски. На свечениот чин присуствуваат и верници од Македонија.Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.