Во Скопје стартува шестата Академија за здравство на тема педијатрија и медицински пристап кај деца
➡️ Одличен спој на струка, знаење, квалитет на експерти од фелата и невладин сектор чие присуство
👉 Модератори на Академијата ќе бидат доцент доктор Ристе Симеонов и примариус доктор Жаклина Шопова
✔️Акцент на Академијата ќе се стави на актуелната состојба и предизвиците во педијатријата, како и медицинскиот пристап кај децата
✔️Акцент ќе се стави на темите од областите на детска пулмологија, неврологија, гастроентерохепатологија, како и улогата на медицинските сестри во процесот на лекување на децата, објави Комисијата за здравство на ВМРО ДПМНЕRepublika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.