Согласно податоците од Институтот за јавно здравје, во последните 24 часа направени се 1.707 тестови, а регистрирани се 465 нови случаи со КОВИД-19, 20 починати и 1.880 оздравени пациенти, соопшти Министерството за здравство.

Од 465 новозаболени од Скопје се 341, Кавадарци – 21, Струмица – 19, Штип – 15, Куманово – 13, Охрид – 11, Прилеп – 6, Гостивар – 5, Велес, Струга и Гевгелија по – 4, Битола, Тетово, Крива Паланка и Богданци по – 3, Кичево, Кочани, Неготино, Свети Николе, Радовиш, Дебар, Пробиштип, Крушево, Македонски Брод и Демир Капија по -1.

Од вкупниот број на позитивни (920), регистрирани се 92 реинфекции.

Од 1.880 оздравени пациенти од Скопје се 1.181, Кавадарци – 81, Куманово – 68, Битола – 63, Струмица – 56, Велес – 55, Гевгелија – 39, Прилеп и Охрид по – 30, Гостивар и Валандово по – 29, Кичево – 20, Тетово, Неготино и Радовиш по – 19, Штип и Струга по -18, Крива Паланка – 16, Кочани и Свети Николе по – 12, Богданци – 11, Македонски Брод – 10, Ресен – 8, Делчево и Кратово по – 7, Берово – 5, Пехчево – 4, Виница, Пробиштип, Демир Капија и Дојран по – 3 и Демир Хисар – 2.

Од 20-те починати лица шест се од Скопје (70г, 71г, 75г, 80г, 83г и 95г), по две од Кочани (60г и 75г), Неготино (78г и88г), Прилеп (72г и 77г) и по едно од Велес (78г), Кичево (66г), Куманово (83г), Охрид (93г), Свети Николе (80г), Струга (80г), Струмица (76г) и Штип (68г). Од пријавените лица сите се починати во болнички услови.

Согласно Регистарот на умрени лица со дијагноза КОВИД-19 од „Мој Термин“, дополнително е пријавено едно починато лице од Ресен (72г), починато во домашни услови.

Од вкупниот број на починати лица, кај 20 лица се регистрирани коморбидитети.

Направени се 1.707 тестови преку: ИЈЗ-62, ЦЈЗ Скопје-0, ЦЈЗ Битола-0, ЦЈЗ Прилеп-0, ЦЈЗ Тетово–0, ЦЈЗ Куманово-1, Клиника за инфективни болести и фебрилни состојби-0, Судска медицина-0, лабораторија болница Козле-0, УК Пулмологија со алергологија –0, ГОБ 8-ми Септември-0, Институт за микробиологија–149, Жан Митрев (Филип Втори)-95, Авицена-85, Биотек-150, Систина-47, лабораторија Лаор-0, Синлаб-2, Ремедика-0, Плодност-0, Генеа-0, Никоб Лаб-272, ВФВ Медикал-40, Ели Медика-20, Ројал Медика–0, Спектра-ММ-0, Рапид Лаб–6, Жан Митрев Струмица–0, Нова Лаб Дијагностика–0, Рамус-0, ЈЗУ и ПЗУ (рапид тест) – вкупно 778.

Досега во земјата се направени вкупно 1.847.971 тестирања на КОВИД-19. Вкупниот број КОВИД-дијагностицирани лица во земјава од почетокот на епидемијата изнесува 287.481, бројот на оздравени пациенти е 269.014, на починати е 8.768, а на активни случаи изнесува 9.699.

Според епидемиолошки анализи во моментов, дистрибуцијата по градови е следна:

Дистрибуција по градови Заболени (вкупно), Активни случаи (вкупно)

Скопје 132646, Активни 5467
Куманово 15739, Активни 412
Битола 13731, Активни 459
Прилеп 13265, Активни 336
Тетово 13076, Активни 400
Кавадарци 9796, Активни 384
Гостивар 9216, Активни 207
Велес 9034, Активни 278
Охрид 8333, Активни 250
Штип 7795, Активни 122
Струмица 7713, Активни 208
Кичево 5200, Активни 134
Кочани 4854, Активни 99
Струга 4556, Активни 97
Гевгелија 4061, Активни 134
Неготино 3483, Активни 149
Свети Николе 2579, Активни 73
Ресен 2497, Активни 56
Радовиш 2424, Активни 69
Крива Паланка 2315, Активни 55
Делчево 1865, Активни 44
Берово 1685, Активни 23
Дебар 1553, Активни 23
Валандово 1485, Активни 34
Виница 1343, Активни 27
Пробиштип 1276, Активни 12
Богданци 969, Активни 45
Кратово 914, Активни 17
Крушево 859, Активни 15
Демир Хисар 799, Активни 14
Македонски Брод 677, Активни 24
Демир Капија 529, Активни 18
Македонска Каменица 519, Активни 7
Пехчево 446, Активни 4
Дојран 249, Активни 3.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.