Ознака: нови случаи
Калеидоскоп 18.09.20 | 11:30

Француската влада апелира да се работи од дома

Француската министерка за труд, вработување и интеграција, Елизабет Борн, во петокот рече дека владата сè уште препорачува да се работи од дома во услови кога земјата...

Здравје 07.09.20 | 12:49

Шестмина починаа, 37 новозаболени од кои 12 странци во Гевгелија

Починале шест лица, а 37 се новозаболени во последните 24 часа, соопшти денеска Министерството за здравство. Направени се 484 тестирања, а регистрираните 37 нови случаи на...

Здравје 27.08.20 | 14:30

89 нови случаи и седум починати лица од ковид 19

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 1529 тестирања, а регистрирани се 89 нови случаи на ковид-19 во: Скопје-39, Куманово-10, Дебар-1,...

Свет 13.07.20 | 10:04

Осум нови случаи на ковид-19 во Кина, сите се увезени

Во Кина во последните 24 часа се евидентирани осум нови случаи на коронавирус, а сите се увезени, односно лицата пристигнале од странство, соопшти денеска кинеската Комисија...

Здравје 30.06.20 | 15:12

Бројот на починати надмина триста: Нови 126 случаи и четворица починати пациенти

Во последните 24 часа се направени 1.140 тестирања, а регистрирани се 126 нови случаи на ковид-19 во: – Скопје 66 – Куманово 6 – Штип 15 – Прилеп 3 – Тетово 19 – Струга...

Балкан 18.06.20 | 13:13

11 новозаболени во последните 24 часа во Хрватска

Државниот секретар Томислав Дулибиќ изјави дека досега во Хрватска се регистрирани 2.226 случаи на коронавирус, а во последните 24 часа биле позитивни 11 лица. Бројот на...

Свет 16.06.20 | 23:13

Повторно се зголемува бројот на заразени и починати од ковид-19

Во Италија починале 34 лица од коронавирусот во последните 24 часа, што е за осум повеќе од претходниот ден, објави денес Агенцијата за цивилна заштита. Сепак, бројот на...

Македонија 22.05.20 | 13:22

Почина 47-годишен тетовец од ковид-19 примен вчера во болница, 23 новозаболени

Денеска се потврдени 23 нови случаи на ковид 19 – вкупната бројка на дијагностицирани 1921, оздравени 9 пациенти, почина 1 лице. Министерството за здравство информира дека...

Свет 11.05.20 | 10:07

Вирусот се врати во Вухан, нови жаришта во Кина и Јужна Кореја

Вухан потврди пет нови случаи на коронавирус во време кога Кина бележи благ раст на бројот на заразени. Кина денеска потврди 17 новозаразени, три повеќе од неделата. Големата...

Здравје 09.05.20 | 12:47

Османи: Петнаесетте нови случаи во Тетово се знак дека се уште е потребна внимателност

Петнаесет нови позитивни тестови на Ковид-19 во тетовскиот регион денеска беа причина за итна координација на претставниците на Владата и здравствените институции...

Македонија 01.05.20 | 13:55

Првомајски биланс: Четири лица починати, нови 29 случаи

Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 69 оздравени пациенти, информира Министерството за здравство. По градови, оздравени пациенти има во – Скопје 18 –...

Свет 13.04.20 | 08:58

Нови 108 случаи на Ковид-19 во Кина, 98 се „увезени“

Кина денеска пријави најголем број нови случаи на коронавирус во последните речиси шест недели, обидувајќи се да го спречи вториот бран инфекции од Ковид-19, јави ДПА. Кинеската...

Македонија 09.04.20 | 13:44

Потврдени 46 нови случаи на Ковид-19, вкупно 663 дијагностицирани пациенти

Министерството за здравство информира дека во изминатите 24 часа се регистрирани 46 нови случаи, позитивни на коронавирусот. По градови: Скопје –12, Куманово – 13, Прилеп...

Здравје 04.04.20 | 15:25

Регистрирани нови седум случаи со коронавирус во Куманово, од кои едно лице од липковско

Регистрирани се нови седум забалени лица со коронавирус во Куманово, информираа од Центарот за јавно здравје-Куманово, притоа додавајќи дека шест лица се од Куманово,...

Балкан 25.02.20 | 16:27

Се тестираат два нови сомнителни случаи на коронавирус во Косово

Во лабораториите на Националниот институт за јавно здравство на Косово денеска се предадени на анализа примероци од двајца пациенти за кои постојат сомневања дека...