Претседателот на Демократскиот сојуз Павле Трајанов вечерва изјави дека се подготвува нов закон за амнестија со цел обезбедување на гласови за уставните измени.

Го подготвуваат СДСМ и ДУИ. Вклучени се експерти, обвинители, адвокати…. Направен е преглед на кривични дела за кои се судени поранешни носители на јавни функции, опфатени се сите дела врзани за тие што се осудени за 27 април 2017 година и веројатно има и дела со кои се опфатени и некои од актуелни носители на јавни функции за кои се води постапка, изјави Трајанов во емисијата „Само вистина“ на Канал 5 телевизија.

Според Трајанов, со овој закон ќе бидат опфатени сите случаи што ги отвори Специјалното јавно обвинителство, осудените за настаните од 27 април, како и дел од функционерите од актуелната власт против кои се води кривична постапка.

Од СДСМ негираа дека се подготвува таков закон.

Ниту Груевски, ниту некој од криминалците од ВМРО-ДПМНЕ нема да се спаси од правдата. Апсолутно не се согласувам дека некој размислува, сака или би поддржал амнестија за злоделата што 11 години ги правеа функционерите на ВМРО-ДПМНЕ, изјави Ненад Коциќ од СДСМ во истата емисија.

 Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.