Ознака: Уставни измени
Македонија 07.12.23 | 10:59

Маричиќ уште еднаш побара уставни измени: Секој следен чекор од тоа зависи

Скрининг процесот се одвиваше 15 месеци, приближно 100 дена, со ангажирање на преку 1000 учесници и подготовка на 850 динамични презентации низ 206 различни институции. Сериозна...

Македонија 04.12.23 | 14:24

Хајредини го повтори Јан Коп: Опседнатоста со уставните измени е дефокус

Поранешниот министер Џевдет Хајредини смета дека оценката на холандскиот амбасадор Дирк Јан Коп околу опседнатоста со менувањето на македонскиот устав е вистинска. Целата...

Македонија 03.12.23 | 20:58

Османи: Уставните измени ќе се случат, важно е за ова да се зборува на лидерската средба

Уставните измени ќе се случат, тврдам најдоцна шест месеци од денеска, ќе се случат во било која комбинација, изјави министерот за надворешни работи Бујар Османи и порача...

Македонија 15.11.23 | 20:02

Османи: Ако не се донесат уставни измени треба со име да ги кажеме тие што ја загрозуваат европската иднина

Шефот на дипломатијата Бујар Османи на еден месец пред одржување на Европскиот совет, останува оптимист дека уставните измени можат да бидат донесени, и дека нема да...

Македонија 09.11.23 | 22:24

Лукаревска: СДСМ до крајот на мандатот ќе работи на уставни измени, не постои бугарски диктат

Потпретседателката на владеачката СДСМ Сања Лукаревска, вечерва во „Клик Плус“ на ТВ21 кментираше за уставните измени. „До крајот на мандатот ќе работиме на уставните...

Македонија 05.11.23 | 14:21

Николоски: Уставни измени под бугарски диктат ни пред ни после избори нема да има, ВМРО- ДПМНЕ нема да дозволи

„Година ипол трае оваа приказна и уставни измени под бугарски диктат нема и нема да има. Ова е затворено прашање“, истакна потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Александар...

Македонија 31.10.23 | 21:24

Стојаноски: Ставот за уставните измени е јасен, а суштината на македонските политичари е да ги застапуваат националните интереси за кои што се платени со народни пари

Во вечерашната емисија „Топ Тема“ на Телма ТВ гостуваше пратеникот од редовите на ВМРО-ДПМНЕ, Бојан Стојаноски кој што истакна дека ставовите на ВМРО-ДПМНЕ за уставните...

Македонија 30.10.23 | 11:25

Koвачевски уште се надева дека ќе има уставни измени

Премиерот Димитар Ковачевски, на заедничката прес конференција со претседаталката на Европската комисија, Урсула фон дер Лајен, изрази надеж дека партиите коишто се...

Македонија 25.10.23 | 09:21

Османи: Ако ВМРО-ДПМНЕ ги изгласа уставните измени ќе оставиме да одлучат кога ќе бидат изборите

Aко опозициската ВМРО-ДПМНЕ ги изгласа уставните измени ќе добие можност да одлучи за датумот на изборите, изјави шефот на дипломатијата и потпретседател на ДУИ Бујар...

Македонија 19.10.23 | 09:59

Албанската опозиција ги условува уставните измени – Бришење на 20% за албанскиот јазик и прифаќање на предлог законот за борба против корупција

Здружената албанска опозиција побара клучни амандмани на македонскиот устав. Секретарот на Алтернатива, Зеќирија Ибрахими изјави дека доколку не се исполнат нивните...

Македонија 18.10.23 | 15:47

Koвачевски: Уставните измени се носат заради исполнување на нашиот дел од преговарачката рамка

Премиерот Димитар Ковачевски денеска изјави дека уставните измени се заради исполнување на условот во Преговарачката рамка, и дека се друго надвор од рамката треба...

Македонија 13.10.23 | 11:43

Маричиќ за „Ал Џезира“: Да ги завршиме уставните измени сега, проширувањето на ЕУ е сè поизвесно

Вицепремиерот за европски прашања Бојан Маричиќ во изјава за „Ал Џезира“ рече дека најавата за нови барања од Бугарија е пропаганда на опозицијата и дека уставните...

Македонија 12.10.23 | 21:26

Добро е што Пендаровски призна дека уставни измени не се можни, а добро е и да и сугерира на власта да излезе на избори

Добро е што Пендаровски призна дека уставни измени не се можни, а добро е и да и сугерира на власта да излезе на избори.Со признанието на Пендаровски стана јасно дека...

Македонија 12.10.23 | 21:15

Пендаровски: Ако до крајот на годината нема двотретинско мнозинство за уставните измени, за тоа да одлучува следната коалиција и Парламент

Претседателот на државата Стево Пендаровски смета дека доколку нема двотретинско мнозинство за уставните измени до крајот на годината, за нив треба да одлучува идната...

Македонија 12.10.23 | 12:34

Османи очекува процесот на уставни измени да заврши успешно и на време

Министерот за надворешни работи Бујар Османи е оптимист и очекува уставните амандмани, кои се услов за продолжување на пристапните преговори со ЕУ, а на кои, вели, се...

Македонија 05.10.23 | 21:24

Груби: Остануваме на ставот за 100 дена премиер Албанец, освен ако ВМРО-ДПМНЕ не ги гласа уставните измени

Првиот вицепремиер, Артан Груби, во интервју за ТВ Канал 5 изјави дека доколку не се усвојат уставните измени парламентарните избори ќе се одржат во редовниот термин...

Македонија 04.10.23 | 14:08

Ги повикувам лидерите да ја направат вистинската работа за овие деца, кажа Агелер за уставни измени

Ги повикувам лидерите на сите партии да ја направат вистинската работа за земјава и за овие деца, изјави денеска американската амбасадорка Анџела Агелер, одговарајќи...

Македонија 30.09.23 | 19:47

Николоски: Уставни измени под бугарски диктат нема да има, признанието на Османи требаше да донесе и оставка на владата

Ако внимателно ги следите тезите на ВМРО-ДПМНЕ, ќе видите дека и ние истото го кажуваме дека Бугарија нема да запре овде. И конечно тоа го призна министерот за надворешни...

Македонија 27.09.23 | 10:18

Пренџов: Граѓаните да бидат спокојни уставни измени под бугарски диктат нема да се случат, целата пратеничка група од прв до последен му дава поддршка на Мицкоски

Граѓаните да бидат мирни и спокојни, уставни измени и бугарски диктати нема да прифатиме до крај. Моментално се води психолошка војна од страна на уплашената власт против...

Македонија 26.09.23 | 22:23

За Кацарска нема ништо страшно во тоа да се внесат Бугарите во Устав

Претседателката на Уставниот суд Добрила Кацарска вечерва во „Клик Плус“ на ТВ21 кажа дека, според неа, нема ништо да се загуби ако се внесат Бугарите и другите народи...