Ознака: Уставни измени
Македонија 15.09.22 | 22:15

Османи: Референдум не може да има, исходот на преговорите со Бугарија беше 3:1 за нас

Уставните измени се во интерес на државата, а референдум за Договорот со Бугарија не може и не треба да има, зашто неговото поништување е ризикување на евроатлантска...

Македонија 15.09.22 | 08:17

Маричиќ: Официјално почнува скринингот, мора уставните измени

Во Брисел денеска официјално почнува скринингот за усогласеноста на македонското законодавство со тоа на Европската Унија. Вицепремиерот за европски прашања Бојан...

Македонија 14.09.22 | 08:19

Денеска нов обид: Власта не се откажува oд намерата да го направи Јовески уставен судија

Собраниската Комисија за избори и именувања денеска треба да ја продолжи седницата за изборот на кандидатите за уставни судии. На седницата треба да продолжи расправата...

Македонија 12.09.22 | 20:53

Maричиќ: Ниту еден пратеник што гласаше за Преспанскиот договор не беше купен

Да оставиме простор. Мислам дека имаме време. Никој нема да претрпи штета од внесувањето на уште три или четири заедници во Уставот. При тоа зборуваме за 3500 декларирани...

Македонија 07.09.22 | 21:09

Николоски: Пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ никогаш нема да гласа за промена на Уставот со цел влез на Бугарите во Уставот

„Пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ под никакви услови нема да прифати промена на Уставот со цел влез на Бугарите во Уставот. За таа работа гарант е пратеничката група...

Македонија 03.09.22 | 13:39

ВМРО-ДПМНЕ: Груби лаже, ако имаат пратеници за уставни измени уште наредна недела нека бидат на дневен ред, ако не Ковачевски да си поднесе оставка

ВМРО-ДПМНЕ го обвини Артан Груби дека лаже кога вели дека разговарале со опозициски пратеници и дека наводно дел од нив биле подготвени да гласаат за уставните измени. -Соочени...

Македонија 31.08.22 | 20:25

Митревски: Имаме простор за дво-третинско мнозинство за уставните измени

Очекувам дека нема да продолжи тоа што се случуваше претходниот период. Мислам дека ќе победи разумот кај опозициските пратеници. Во вакво време кога енергетската криза...

Македонија 31.08.22 | 12:34

ЕУ станува свесна дека уставни измени нема да има

Михаел Рот, пратеник од германскиот Бундестаг и претседател на Комисијата за надворешна политика, денеска од Скопје порача дека ЕУ треба да го засили присуството во...

Македонија 27.08.22 | 09:53

Власта со апел сите пратеници да ги поддржат уставните измени, ВМРО-ДПМНЕ останува на ставот за нивно отфрлање

Претставници на власта вчера уште еднаш ги повикаа пратениците во Собранието, пред се оние од редовите на опозицијата, да ги поддржат уставните измени и да не го блокираат...

Македонија 26.08.22 | 20:26

Пратениците на ВМРО-ДПМНЕ нема да ги поддржат уставните измени, Ковачевски очекува зелено светло од сите 120

Пратениците на ВМРО-ДПМНЕ нема да ги поддржат предлозите за измена на Уставот и тие ќе „паднат” во Собранието, изјави потпретседател на ВМРО-ДПМНЕ, Александар Николоски...

Македонија 25.08.22 | 20:01

Мицкоски не дава поддршка за уставни измени: Извор на проблемот со Бугарија е договорот Заев – Борисов

Изворот на проблемот со Бугарија е Договорот за добрососедство потпишан меѓу Република Македонија и Република Бугарија, тој август 2017 година. Од тој договор практично...

Македонија 25.08.22 | 14:20

Пендаровски призна дека нема да има уставни измени

Претседателот Стево Пендаровски, не е задоволен од досегашниот процес на евроинтеграција на земјата, со оглед на тоа што по 17 години чекање со статус на кандидат, конечно...

Македонија 17.08.22 | 14:37

Мицкоски: Власта нема поддршка во парламентот за уставни измени, ниту пак овие политички измамници ја заслужуваат

Некако со ковидот немам среќа, пред две години и сега сум заразен со вирусот и тоа ме попречува во мојот ангажман. Но, сигурен сум и верувам дека бројот на советници на...

Македонија 17.08.22 | 11:58

Маричиќ: Рано е да се зборува за седницата за уставни измени

Процедурата за уставни измени во Собрание ќе почне во некоја понатамошна фаза. Сега е рано да се зборува за тоа, бидејќи скринингот ни дава доволно време да ги изведеме...

Македонија 17.08.22 | 09:28

Власта најавува, а никако да ги стави уставите измени на дневен ред

Вистинината испадна на виделина, СДСМ и Ковачевски немаат 80 пратеници за Уставни измени и внесување на Бугарите во Уставот на Македонија. Пропаднаа лагите на СДСМ дека...

Македонија 12.08.22 | 20:23

Тилев: Преговорите нема да можат да продолжат без уставните измени

Државниот советник за европски политики во Секретаријатот за европски прашања, Драган Тилев за МИА го појаснува претстојниот процес на билатерален скрининг со ЕУ...

Македонија 03.08.22 | 20:58

Ковачевски се надева дека пратениците ќе гласаат за уставни измени

Премиерот Димитар Ковачевски верува дека пратениците ќе ја препознаат европската идеја и ќе гласаат за измени на Уставот. -При гласањето за заклучоците на европскиот...

Македонија 31.07.22 | 15:00

Ковачевски потврди дека без промена на Уставот нема преговори

Уставните измени се носат во Собранието, а при зачленуувањето во ЕУ, што е пат кој треба да се изоди, и тоа особено во областите на влеадеење на правото и управувањето...

Македонија 23.07.22 | 20:52

Maричиќ за уставните измени: Јас сум убеден дека мудро ќе одлучат пратениците во тој нареден период

„Нашето Собрание усвои заклучоци кои даваат јасна рамка на дејствување дека ништо поврзано со јазикот, нашиот македонски јазик идентитетот и културната посебност,...

Македонија 19.07.22 | 11:48

Вархеји: Мора да има измени на Уставот

Уставните измени мора да се случат. Еврокомесарот за проширување Оливер Вархеји, се обрати до опозицијата, која е децидна дека нема да гласа за промена на Уставот, да...