Бугарската агенција БГНЕС го објави целосниот текст на соопштението на Вселенската патријаршија во кое се појаснуваат трите точки од признавањето на МПЦ-ОА само како Охридска архиепископија. Иникативна е содржината на третата точка кое во објавата на државната агенција МИА во која недостасува нејзиниот крај.

За објаснување, во информацијата на МИА стоеше: Вселенската патријаршија го признава  за име на црквата „Охридска“ (што ја означува областа на нејзината јурисдикција само во границите на територијата на државата (Cеверна Македонија).

Додека пак во текстот на БГНЕС по затворената заграда нема точка туку стои запирка и продолжение на третата точка со следната содржина:

„…како што им е писмено ветено на Вселенската патријаршија и на нејзиниот водач, со што се исклучува терминот „македонска“ и сите други изведенки од зборот „Македонија“.

 Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.