Ознака: МПЦ-ОА
Македонија 30.06.23 | 21:52

Пендаровски: Имаме информации дека луѓе од МПЦ соработуваат со руски служби

Никој не може да го оспори правото на црквата да протестира, секој има уставно право на тоа, но според информациите што доаѓаат на овие теми, чудно ми е што црквата првпат...

Македонија 30.06.23 | 07:12

Ќулавкова: Трансродната приказна ги релативира идентитетите, до тој степен што ги укинува

Академик Катица Ќулавкова вечерва на протестот пред Соборниот храм рече дека трансродност е термин кој ги покажува противречностите. Вели дека симпатичната бајка...

Македонија 29.06.23 | 19:19

Г.г Стефан: Собрани сме да им кажеме ДА на животот и на светоста на семејството оформено од еден маж и една жена

Еве не, чедата на МПЦ, собрани заедно со претставници на сите цркви и верски заедници за да им кажеме ДА на животот и на светоста на семејството оформено од еден маж и...

Македонија 29.06.23 | 19:08

Алабакоски: Треба зборови, но и дела, затоа еве нè на дело

Треба зборови но и дела, порачува Ламбе Алабакоски од денешниот собир за заштита на семејните вредности, органзиран од МПЦ-ОА. Да не одите по физолошки потреби на FB и...

Македонија 29.06.23 | 18:40

Тренчевска: Легитимно е да се протестира, но легитимно е и да се знае вистината за законите

Mинистерката за труд и социјална политика Јованка Тренчевска во пресрет на сенародниот собир на МПЦ рече дека Законот за родова еднаквост, кој се уште не е ниту во владина...

Скопје 29.06.23 | 18:23

ВО ЖИВО: Започна Сенародниот собир против законите за родова еднаквост и за матична евиденција во организација на МПЦ-ОА

Македонската православна црква – Охридска архиепископија денеска организира сенароден собир во знак на протест поради односот на власта кон нивното барање за повлекување...

Македонија 29.06.23 | 13:46

Aгресорот одново се претставува како жртва, велат од МПЦ и апелираат на смиреност пред денешниот Сенароден собир

Ние изразуваме протест единствено против содржината на законите за матична евиденција и родова еднаквост, не протестираме против никој друг, категоричен е викарниот...

Скопје 29.06.23 | 08:44

Денеска Сенароден собир против законите за родова еднаквост и за матична евиденција во организација на МПЦ-ОА

Македонската православна црква – Охридска архиепископија денеска организира сенароден собир во знак на протест поради односот на власта кон нивното барање за повлекување...

Македонија 27.06.23 | 11:00

Имаме обврска кон бога и кон својот род: Поглаварот г.г. Стефан лично го повикува народот на протест

Светиот архијерејски синод на Македонската православна црква-Охридска архиепископија со голема загриженост го следи процесот на носење на Законот за родова еднаквост...

Скопје 26.06.23 | 11:00

МПЦ организира сенароден собир против Законот за родова еднаквост и Законот за матична евиденција

Светиот архијерејки синод на Македонската Православна Црква – Охридска Архиепископија, преку соопштение до јавноста и видео обраќање на поглаварот г.г. Стефан изразува...

Македонија 26.06.23 | 09:40

Г.г. Стефан: Имаме света должност она што сме го примиле и наследиле од предците, да го продолжиме

Светиот архијерејки синод на Македонската Православна Црква – Охридска Архиепископија, денеска преку соопштение до јавноста и видео обраќање на поглаварот г.г. Стефан...

Македонија 21.06.23 | 08:51

МПЦ-ОА организира протест за „заштита на основните верски права и слобода“

Македонската православна црква – Охридска архиепископија (МПЦ-ОА) на 29 јуни во Скопје ќе организира протест за достоинство, слобода и заштита на основните верски права....

Македонија 05.06.23 | 07:43

Поглаварите на МПЦ и СПЦ со заедничка литургија во Охрид

По повод годишнината од доделувањето на Томосот за автокефалност на Македонската православна црква – Охридска архиепископија (МПЦ-ОА) од страна на Соборот на Српската...

Македонија 20.05.23 | 16:38

Саборот на СПЦ донел одлука за доделување на канонски отпуст на ПОА и интегрирање во МПЦ-ОА

На овогодишното заседание на Светиот архиерејски синод на Српската православна црква (СПЦ) особено внимание беше посветено на темата за конечното решавање на канонскиот...

Балкан 15.05.23 | 08:37

Соборот на СПЦ ќе расправа за интегрирањето на ПОА во МПЦ-ОА

Светиот архијерејски Собор на Српската православна црква, што почна вчера со богослужба во белградскиот храм Свети Сава, денеска треба да го одржи работниот дел на...

Балкан 14.05.23 | 13:36

На Соборот на СПЦ ќе се расправа за интегрирањето на ПОА во МПЦ

Со богослужба во белградската црква Свети Сава денес почнува седницата на Соборот на СПЦ (СПЦ), нејзиното најважно тело, на кое покрај косовското, ќе се разгледува и...

Македонија 25.04.23 | 13:51

Готово е: Почна процесот на интеграција на ПОА на Вранишковски во МПЦ-ОА

Почна процесот на интеграција на ПОА во МПЦ-ОА, донесени се неколку одлуки, кои е потребно да се усогласат со СПЦ, а потоа за нив ќе биде информирана и јавноста, изјави...

Македонија 25.04.23 | 09:52

МПЦ ќе се обедини со црквата на Вранишковски, неговите владици ќе добијат дел од епархиите

Синодот на МПЦ-ОА, во полн состав, денеска треба да донесе историска одлука за обединување на МПЦ-ОА и ПОА, со што треба да се финализира договорот меѓу МПЦ-ОА и СПЦ со...

Македонија 24.04.23 | 19:18

МПЦ-ОА утре ќе се обедини со Вранишковски, неговите владици ќе добијат дел од епархиите

Синодот на МПЦ-ОА, утре во полн состав, треба да донесе историска одлука за обединување на МПЦ-ОА и ПОА, со што треба да се финализира договорот меѓу МПЦ-ОА и СПЦ со кој...

Македонија 16.04.23 | 12:30

МПЦ – ОА: Овој Велигден го славиме во канонско единство, да се придржуваме до евангелските пораки

Годинашниов Велигден првпат по забранувањето на дејноста на Охридската Архиепископија во 1767 година, го прославуваме во радоста на единството со сите останати помесни...