Шефот на дипломатијата Бујар Османи утре ќе биде домаќин на словенечката вицепремиерка и министерка за надворешни работи Тања Фајон, која ќе престојува во официјална посета на земјава.

Како што соопшти МНР, покрај билатералните односи, во фокусот на разговорите ќе биде и европското досие на земјата, регионалните прашања, геополитичките предизвици и соработката во рамките на НАТО, како и претстојното претседавање на земјава со ОБСЕ.

Во рамки на нејзиниот престој во Скопје, Фајон се очекува да се сретне и со претседателот на Македонија, Стево Пендаровски, со претседателот на Собранието Талат Џафери, како и со вицепремиерот задолжен за економски прашања, координација на економските ресори и инвестиции, Фатмир Битиќи.

 Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.