Професорката и експерт за човекови права Мирјана Најчевска смета дека секој што го поддржува Димитар Ковачевски е виновен за лошата состојба во која се наоѓа Македонија во моментов

Според мене, секој член на СДСМ кој дозволува и понатаму на чело на нивната партија и на чело на извршната власт да стои мивка како Ковачевски е виновен за она што се случува во Македонија во моментов – коментира професорката на својот фејсбук профил.Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.