Ознака: мирјана најчевска
Македонија 28.08.23 | 08:54

Најчевска: Странските државници кон Ковачевски, Маричиќ и Османи се однесуваат како кон милениче кое го тапкаат по главата кога ќе ја послуша командата

Професорката Мирјана Најчевска смета дека  странските државници кога се среќаваат со македонските претставници на власта кон нив се однесуваат како кон милениче кое...

Македонија 13.08.23 | 09:14

Најчевска: СДСМ е 7 години на власт и појма нема што прави на таа позиција

„Дали името на Демачи е ставено во листата на имиња која ја има одобрено Владата? Ако не е тогаш преименувањето е ништовно“, потсетува професорката Мирјана Најчевска...

Македонија 29.07.23 | 20:00

Секој од СДСМ што дозволува мивка како Ковачевски да биде лидер е виновен за состојбата во Македонија

Професорката и експерт за човекови права Мирјана Најчевска смета дека секој што го поддржува Димитар Ковачевски е виновен за лошата состојба во која се наоѓа Македонија...

Македонија 25.07.23 | 16:10

Најчевска: Ова е тоа погубно влијание на мафијата регистрирана како партија под името ДУИ на дело

Како може СДСМ да тврдат дека се отворила/отвора дискусија за уставните промени и дека ќе има дискусија за истите во Собранието кога однапред ги прогласуваат сите кои...

Македонија 02.07.23 | 20:21

На истражителите не им треба дозвола од Ахмети за да работат: Да се пуштат бомбите за ДУИ што Заев ги крие

Изјавата на лидерот на ДУИ Али Ахмети од него да почне истрагата за целокупното делување на ДУИ, па да се се прошири на сите функционери, за поранешниот министер за економија...

Македонија 29.06.23 | 15:07

Најчевска го враќа на земја Ковачевски: Во самата рамка стои дека секоја од државите членки ќе го разгледува и проценува напредокот на Македонија

Од каде па то знаеш дали ќе има или нема дополнителни услови?, го прашува професорката Мирјана Најчевска премиерот Димитар Ковачевски, кој рече дека не постојат дополнителни...

Економија 23.06.23 | 08:45

Наместо да ја одбрани Перса дактилографката, Лукаревска ќе ѝ го тресе имотот, како што побара шефот Ковачевски

Откако премиерот Ковачевски побара проверка на имотите на вработените во Царина и УЈП, нивните директори најавуваат засилени контроли. Ова барање на премиерот во време...

Македонија 23.06.23 | 08:22

Најчевска: Мора да се отстранат од раководни позиции сите кадри на ДУИ

Мора да се отпуштат од работа сите партиски вработени кадри, порачува во објава на социјалните мрежи професорката Мирјана Најчевска. „Мора да се формира технократска...

Македонија 11.05.23 | 17:48

Најчевска до Зоран Иванов: Mислев дека имам работа со човек што има два грама мозок

Професорката Мирјана Најчевска во емисијата „Само вистина“на Канал 5 го изгуби трпението при дебатирањето со новинарот Зоран Иванов кој важи за еден од најголемите...

Македонија 04.05.23 | 19:32

Најчевска му одговори на Османи: Лакејот на Ахмети започна хајка против мојот сопруг заради моите критики

Бујар Османи го приватизира Министерството за надворешни работи, му одговори Мирјана Најчевска, сопругата на доскорешниот амбасадор во Прага, Сашко Тодоровски, на...

Македонија 04.05.23 | 14:42

Лажно ја претставувал сопругата Најчевска како аташе: Отповикан амбасадорот во Чешка

Амбасадорот на Македонија во Чешка, Сашко Тодоровски, е отповикан од функцијата на сред мандат, поради, како што рече на деншниот брифинг министерот за надворешни работи...

Македонија 07.03.23 | 21:22

Најчевска: Не молчевме пред Груевски, зошто молчиме пред Ахмети?

Професорката Мирјана Најчевска ги критикува министрите од ДУИ, откако вицепремиерот Артан Груби објави фотографии од нивната денешна дружба, на кои се гледа како министрите...

Македонија 23.02.23 | 12:48

Најчевска: И не, не е точно дека синот на Талат Џафери треба да се третира како секој друг!

И не, не е точно дека синот на Талат Џафери треба да се третира како секој друг. Токму затоа што е син на висок функционер мора да се внимава на можноста да бенефицира...

Македонија 21.02.23 | 16:41

Најчевска: Обвинителство и судовите не се стартап претпријатија, престанете да се измотувате со државата и институциите

Професорката Мирјана Најчевска жестоко реагира на изборот на кандидатите што ја поминале обуката и го положиле завршниот испит на Академијата за судии и обвинители...

Македонија 17.12.22 | 19:30

Најчевска: СДСМ во соработка со ДУИ ја презеде штафетата на партизација, корупција, криминал, непрофесионалност и мамење

Професорката Мирјана Најчевска, јавно реагира дека власта на СДСМ, со своето владеење, корупцијата, криминалот и непрофесионалноста, ја уништила секоја надеж кај граѓаните...

Македонија 19.08.22 | 11:36

Во Македонија има непишана забрана за критика на ДУИ – другите партии го толерираат тоа

Професорката Мирјана Најчевска ја коментира актуелната политичко-обвинителската битка меѓу обвинителката за организиран криминал и корупција Вилма Рускоска и нејзиниот...

Македонија 18.07.22 | 11:22

Најчевска: Го прочитав Протоколот, страшен е и понижувачки и неприфатлив

Го прочитав Протоколот. Страшен е и понижувачки и неприфатлив, вели професорката Мирјана Најчевска. Немам живци сега да ставам детална анализа. Ќе го направам тоа штом...

Македонија 14.07.22 | 10:55

Најчевска: Ваков каков што е, јас денес би гласала НЕ за францускиот предлог

„Да сум пратеник јас денес би гласала НЕ за францускиот предлог ваков каков што е и со стапиците кои ги содржи а кои индицираат идни проблеми во процесот на пристапување...

Македонија 05.04.22 | 20:29

Најчевска: Тупанчевски веднаш треба да биде разрешен, а ректоратот на УКИМ да расправа за достоинството на професијата

Професорката Мирјана Најчевска смета дека министерот за правда Никола Тупанчевски веднаш треба да биде разрешен од функцијата, а а Ректоратот на Универзитетот „Св....

Македонија 18.03.22 | 18:13

Најчевска: Се срамам со исплувоците кои профитираа од Шарена револуција

Коментирајќи ја пресудата против Здравко Савески и Владимир Куновски, учесници во „Шарената револуција“, професорката Мирјана Најчевска рече дека се гордее со Шарената...