Maфијата не е непобедлива-коментира на Фејсбук поранешната министерка Фросина Ременски.

Tака говореа италијанските судии Џовани Фалконе и Паоло Борселино во 1992 година. Беа убиени со тони експлозив од раката на Сицилијанската мафија “Коза ностра”❗Борселино го убија нa УТРЕШЕН ДЕН 19.07.1992 година во Палермо со автомобил-бомба – само 57 дена по убиството на Џовани Фалконе.

Калабрискиот анти-мафија судија НИКОЛА ГРАТЕРИ во моментот (од јануари 2021) го води најголемиот судски процес по три децении, против шефот, членовите и соработниците на Калабриската мафија “Ндрангета”Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.