Ознака: фросина ременски
Македонија 22.08.22 | 14:14

Ременски: Не гледам зошто Русковска би била „заштитена мечка“

Професорката Фросина Ременски вели дека е време обвинителката Вилма Рускоска да се соочи со одговорноста, наместо да изигрува жртва. „Не гледам зошто еден јавен обвинител...

Македонија 22.08.22 | 11:48

Ременски за СДСМ: Време е за признавање на грешки

Професорката Фросина Ременски денеска во летното издание „Click21“ на ТВ21, во однос на партијата СДСМ, посочи дека поминало времето на убедување, односно дека сега е време...

Македонија 04.08.22 | 19:06

Ременски: Послушај Русковска, да ти кажам словото

Обвинителке Русковска, кога веќе решивте да го спомнете моето презиме во вашето конфузно и панично полноќно обраќање до странските амбасади, европската јавна обвинителка...

Македонија 18.07.22 | 18:51

Ременски: Мафијата не е непобедлива, aма требаат судии и обвинители со интегритет

Maфијата не е непобедлива-коментира на Фејсбук поранешната министерка Фросина Ременски. Tака говореа италијанските судии Џовани Фалконе и Паоло Борселино во 1992 година....

Македонија 12.04.22 | 11:22

Ременски: Полицијата веднаш да објави каде затаил системот за интервенција за убиството на Денис Тот

Убиството на ракометарот Денис Тот има „операнди систем на институционална ненавремена акција и реакција” која роди основан сомнеж за времето кога и дали вистината...

Црна хроника 07.04.22 | 13:52

Oбинителството ќе се жали на ослободувањето на Ременски

Обвинителката Ивана Трајчева најави дека ќе ја обжали ослободителната пресуда на поранешната министерка Фросина Ременски во случајот „Меѓународен сојуз“. Таа смета...

Македонија 18.03.22 | 12:42

Боки: Ременски и да сакала да ми помогне беше оневозможена поради нејзините алчни партиски другари

Бојан Јовановски на денешните завршни зборови проговори за односот кој го имал со Фросина Ременски. Тој рече дека имале добра соработка и си помагале, особено додека...

Црна хроника 16.03.22 | 11:01

Завршни зборови на обвинителството: Заев само дал поттик за соработка со Боки 13

Се докажа дека обвинетите ги сториле делата за кои се товарат. Нешто што навистина почнало како хуманитарна организација се претворило во нешто друго. Првообвинетиот...

Македонија 12.12.21 | 23:22

Прегратки и бакнежи од Заев за Ковачевски, Ременски и Деспотовски

Актуелниот заменик-министер за финансии Димитар Ковачевски е новиот лидер на СДСМ. На вонредните внатрепартиски избори Ковачевски ги победи противкандидатите Фросина...

Македонија 12.12.21 | 22:51

Ременски: Останува мојот критички однос, се гледаме на победничките шини на СДСМ

Единствената жена-кандидат на вонредните внатрепартиски избори во СДСМФросина Ташевска Ременски, која освои 2.836 гласови од социјалдемократите, очекува со изборот...

Македонија 12.12.21 | 21:29

Ременски изрази незадоволство од излезноста на гласањето, Деспотовски ја искара што дава изјава

Кандидатата за претседател на СДСМ Фросина Ременски, вечерва, по завршувањето на гласањето на вонредните внатрепартиски избори, рече дека воопшто не е задоволна од...

Македонија 12.12.21 | 12:36

Ременски гласаше во Ѓорче Петров

Кандидатката за претседателка на СДСМ Фросина Ременски денеска гласаше на вонредните внатрепартиски избори на СДСМ во општина Ѓорче Петров -СДСМ поставува нови, највисоки...

Македонија 05.12.21 | 21:03

Во СДСМ ништо не е јасно, зошто Заев токму Ковачевски го носи на лидерските средби

Јас ниту пред, ниту по мојата кандидатура немам комуникација во тој контекст, немам комуникација со претседателот Зоран Заев. Затоа што самите внатрепартиски избори...

Македонија 05.12.21 | 20:42

Целта ми е да ја свртиме пирамидата на одлучување – врвот да биде долу, а базата на членството на врвот

Не правам разлика меѓу луѓето. На СДСМ не му треба само лидер кој ќе раководи. Сметам дека не одговориме на сите барања на граѓаните и верувам дека тоа ќе го поправам....

Македонија 05.12.21 | 20:13

Ременски: Ја барам поддршката од искрените борци и членови на СДСМ

Мојата цел е да победам и да го вратам социјалдемократскиот сојуз на победничките шини, изјави вечерва во Тема на денот на Сител Фросина Ременски, кандидат за нов лидер...

Македонија 05.12.21 | 19:51

Ременски: Заев земјата ја направи хибрид, а тоа е многу повисоко ниво од она што беше заробена држава

„Јас ги читам и ги следам многу повеќе меѓународните извештаи и оние кои што не се во фокус на медиумите, а се длабоко специјализирани во области во кои што професионално...

Македонија 04.12.21 | 17:21

Ременски засукала ракави: Членството ќе го придобива како „Кандидат број 1“

Централната изборна комисија на СДСМ денеска утврди дека три од четирите кандидатури за иден претседател на СДСМ се целосни. Одбиена е кандидатурата на Властимир Алексовски,...

Македонија 03.12.21 | 09:38

Денес во 16 часот истекува рокот за пријава на кандидати за лидер на СДСМ

Димитар Ковачевски, Фросина Ременски и Властимир Алексовски засега се тројцата официјални кандидати за претседател на СДСМ. Рокот за поднесување кандидатури истекува...

Македонија 02.12.21 | 21:37

Ременски: Имам капацитет, знаење и храброст да бидам лидер на СДСМ

Сметам дека најмалку беше очекувана мојата кандидатура. Не сум зборувала отворено за некакви лидерски позиции во СДСМ, но со оглед на предизвикот пред кој се наоѓа партијата...

Македонија 01.12.21 | 11:03

Фросина Ременски поднесе кандидатура за претседател на СДСМ

Поранешната министерка Фросина Ременски денеска објави дека поднесува кандидатура за претседател на СДСМ. Ги предадов сите документи за самокандидирање за претседател...