Општина Македонски Брод и ООУ „Св Климент Охридски” Македонски Брод за почеток на новата учебна година од својот скромен буџет обезбедија училишен ранец за секој ученик во прво одделение и маичка со апликација, „Јас сум прваче“, Среќно првачиња!.Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.