ИЗБЕГНАТА ЖЕЛЕЗНИЧКА НЕСРЕЌА!
ПРУГИТЕ СЕ РАСПАЃААТ, МИНИСТЕРОТ БОЧВАРСКИ НИГДЕ ГО НЕМА!
Денес на железничкиот мост на Црна Река, кај Стоби, избегната е железничка несреќа од посериозни размери.
Благодарение на присебноста на машиновозачот, товарниот воз навремено запрел и избегната е катастрофа.
Поради попуштање на мостот, пругата е пропадната и целосно нефункционална. Ова е истиот мост кој во 2018 година исто така попушти, но од тогаш најверојатно не бил целосно ревитализиран, тврдат од ВМРО ДПМНЕ.
Како комисија за инфраструктура, урбанизам и транспорт на ВМРО-ДПМНЕ, во повеќе наврати реагиравме и предупредувавме дека прашање на време е кога за жал ќе се случат вакви инциденти.
Владата на СДСМ и ДУИ има несериозен и расипнички однос кон железниците во нашата држава кој резултира со вакви настани.
Не одржувањето на пругите и железничките мостови доведуваат до вакви настани, кои освен финансиски може да имаат и човечки загуби.
Колкава ќе беше трагедијата ако наместо товарниот воз се најдеше патнички воз кој собраќа на релација Скопје-Гевгелија-Скопје, полн со 200 патници и истиот се најдеше во водите на Црна река?
Се укинуваат линии, се распаѓаат пругите, се уништуваат локомотивите, железницата е во колапс, а министерот Бочварски нигде го нема.



Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.