Ознака: комисија
Култура 21.12.23 | 09:04

Министерката за култура бара веднаш да се свика Комисијата за култура и да се усвои Предлог-законот за употреба на македонскиот јазик

Министерката за култура Бисера Костадиновска-Стојчевска јавно упати повик веднаш да се свика Комисијата за култура во Собранието и да се усвои Предлог-законот за употреба...

Македонија 14.12.23 | 14:50

Петровска: Комисија ќе го истражува случајот со принудното слетување на армискиот хеликоптер

Ќе се формира комисија која ќе треба во детали да го истражи случајот со хеликоптерот на АРМ, којшто вчера принудно слета во реонот на селата Средно Коњаре и Долно Коњаре,...

Македонија 15.11.23 | 10:32

Пругите се распаѓаат, железницата е во колапс, министерот Бочварски нигде го нема

ИЗБЕГНАТА ЖЕЛЕЗНИЧКА НЕСРЕЌА! ПРУГИТЕ СЕ РАСПАЃААТ, МИНИСТЕРОТ БОЧВАРСКИ НИГДЕ ГО НЕМА! Денес на железничкиот мост на Црна Река, кај Стоби, избегната е железничка несреќа...

Македонија 03.11.23 | 22:29

Заврши сослушувањето на сведоците и експертите за скандалот на Клиниката за онкологија

Со сослушување на поранешниот медицински директор на ЈЗУ Клиниката за онкологија, Нино Васев, и економскиот директор на Фондот за здравствено осигурување, Стево Крстевски...

Македонија 28.10.23 | 13:45

Поранешната директорка на ДСЗИ сведочеше пред Анкетна комисија за работењето на Онкологија

Поранешната директорката на Државен санитарен и здравствен инспекторат (ДСЗИ) Ирина Сотирова Бухова денеска сведочеше на седница на собраниската Анкетна комисија...

Македонија 11.10.23 | 20:16

Мизрахи: Има целосна суспензија на контролните механизми што биле поврзани со работата на Клиниката за радиотерапија и онкологија

Претседателката на Анкетната комисија за скандалот на ЈЗУ Универзитетска клиника за радиотерапија и онкологија Рашела Мизрахи вечерва изјави дека она што неа ја загрижува...

Македонија 11.10.23 | 14:14

Сајкоски: Историјата на Македонија не може да биде предмет на договор на некоја комисија

Ова е значаен датум, бидејќи на 11 октомври 1941 година партизанскиот одред од 16 луѓе во Прилеп ја нападна полициската станица, го нападна затворот, ги нападна и ги прекина...

Македонија 15.09.23 | 14:06

Комисиска расправа по предлог Одлуката за формирање анкетна комисија за случајот со Онкологија

Собраниската Комисија за политички систем и односи меѓу заедниците на денешната седница ја разгледува Предлог одлуката за формирање на анкетна комисија за случајот...

Македонија 13.09.23 | 18:13

Во петок собраниска комисија за разгледување на предлог одлуката за анкетната за онкологија

ВМРО ДПМНЕ поднесе во Собранието иницијатива за да се формира анкетна комисија за утврдување на одговорноста за морбидниот профит на Онкологија. „Тоа што можеме да...

Македонија 24.07.23 | 14:06

Комисијата за европски прашања го одби барањето на ВМРО-ДПМНЕ за јавна расправа по Предлог на законот за данокот на солидарност

Во собраниската Комисија за европски прашања денеска почна седницата на која на дневен ред се трите закони за даночните реформи, што Владата ги предложи по скратена...

Македонија 21.07.23 | 12:35

Комисијата за надзор над работата на АНБ и АР бара информации за системите „Пегасус“ и „Предатор“

Комисијата за надзор над работата на Агенцијата за безбедност и Агенцијата за разузнавање на денешната седница го прифати предлогот на пратеникот Павле Трајанов од...

Македонија 15.12.22 | 14:30

Прекината седницата на Комисијата за надзор над работата на АНБ за случајот Онишченко

На денешната седница на собраниската Комисија за надзор над работата на Агенцијата за национална безбедност (АНБ) и Агенцијата за разузнавање присуствуваа пратениците...

Македонија 24.11.22 | 19:33

Заврши средбата на мешовитата историска комисија, ама без договор

Заврши средбата на мешовитата Комисија Комисија за историски и образовни прашања, но без конкретен договор во однос на содржината на учебниците за 7 одделение во Македонија Првиот...

Македонија 14.11.22 | 17:59

В среда комисиска расправа за улогата на АНБ при доделување македонско државјанство на Онишченко

Собраниската Комисија за надзор над работата на Агенцијата за национална безбедност и на Агенцијата за разузнавање во среда ќе одржи седница со дневен ред: Улогата...

Македонија 01.10.22 | 16:03

Комисијата за здравство на ВМРО – ДПМНЕ во Штип, главна тема – нов клинички центар

Сѐ уште неизградениот клинички центар во Штип беше тема на Комисијата за здравство на ВМРО – ДПМНЕ. Претседателот Игор Николов, истакна дека било дискутирано за важноста...

Македонија 16.09.22 | 09:03

Ковачевски и антимакедонската СДС не престануваат со распродавање на историјата, Комисијата договорила заедничко чествување на Гоце

Ковачевски и антимакедонската СДС не престануваат со распродавање на историјата, Комисијата која е плод на договорот со Бугарија договорила заедничко чествување на...

Македонија 06.09.22 | 13:10

Милошоски: Османи да реферира пред пратеницитe колку Бесмира Ејупи е квалификувана да работи во МНР

Претседателот на собраниската Комисија за надворешна политика Антонио Милошоски упати апел до министерот за надворешни работи Бујар Османи  да размисли кога и дали...

Македонија 09.08.22 | 12:22

ВМРО-ДПМНЕ: „Агенцијата за вработување СДСМ-ДУИ“ објавува оглас за образовни асистенти спротивно на Закон

Објавен е „Јавен оглас за вработување на 200 стручни соработници-приправници – образовни асистенти за ученици со попреченост во основно образование“. Во огласот, во...

Македонија 28.07.22 | 14:28

Грковска: Средствата од продажбата на конфискуваниот имот мора да се искористат на одговорен и транспарентен начин

Заменичката на претседателот на Владата задолжена за политики за добро владеење, Славица Грковска, денеска организираше состанок на Националната комисија за следење...

Македонија 16.07.22 | 19:09

Горан Милевски предлага да се избере нова комисија за историја

Преку обраќање на Фејсбук лидерот на ЛДП и министер за локална самоуправа, Горан Милевски, денеска објаснуваше како не е ни за францускиот предлог, но не е ни против...