Ознака: комисија
Македонија 24.08.21 | 16:26

Комисијата за заразни болести одлучи за анти-ковид мерките

Комисијата за зapазни болеcти, по денешниот состанок одлучи да нема воведување нови peстриктивни мерки. На сила остануваат актуелните кои беа донесени минатата недела. Според...

Свет 22.07.21 | 12:49

Пелоси не прифаќа двајца Републиканци да бидат членови на комисијата за истрага на упадот во Конгресот

Лидерот на Републиканците во Претставничкиот дом на САД, Кевин Мекарти ги повлече сите пет кандидати за специјалната комисија што го истражува нападот на Конгресот...

Здравје 05.07.21 | 10:18

Филипче: Ќе го почекаме ставот на Комисијата, лично сметам дека не се потребни нови рестрикции

Министерот за здравство Венко Филипче вели дека бројот на прегледи во амбулантите е намален и повеќе денови по ред нема притисок врз здравствените капацитети. Тој во...

Македонија 14.06.21 | 09:40

Кризниот штаб ги прифати препораките: Од среда укинување на полицискиот час, нема ограничување за гости на свадби

Главниот координативен КОВИД-19 кризен штаб ги прифати препораките на Комисијата за заразни болести за олабавување на мерките, почнувајќи од 16 јуни 2021 година и ги предлага...

Македонија 13.06.21 | 09:45

Милошоски: Османи во среда да реферира за патоказот со Бугарија пред Комисијата за надворешна политика

Пратеникот на ВМРО-ДПМНЕ и претседател на Комисијата за надворешна политика Антонио Милошоски денеска соопшти дека за среда во 15:00 часот ќе закаже седница на Комисијата...

Македонија 07.06.21 | 18:32

Не се знае кога ќе продолжи комисиската седница за уставни судии

Собраниската Комисија за прашања на изборите и именувањата не се знае кога ќе ја продолжи седницата на која треба да бидат утврдени имињата на кандидатите за уставни...

Македонија 26.05.21 | 09:35

Д-р Стојанов: Неприфатливо е што од граѓаните се бара да носат маски и кога пешачат на Водно или шетаат на Кеј на Вардар

Од Комисијата за заразни болести најавуваат дека следната недела ќе одржат состанок и ќе одлучат какви мерки за заштита од корона вирусот ќе бидат активирани од 1 јуни. Бројките...

Македонија 16.04.21 | 15:54

Ѓоргиев: Бугариja уште на почетокот одби посредник, таа тема не беше отворена повторно

Копретседателот во мешовитата македонско-бугарска комисија од македонската страна, Драги Ѓоргиев, вели дека Бугарија не била заинтересирана за посредник кој би помогнал...

Македонија 06.04.21 | 15:43

ЦУК почна да истажува каде е пропустот во случајот на премрзантиот овчар кој денеска почина

Комисија за утврдување на правилност во примената на стандардните оперативни процедури за работа на Регионалните центри за управување со кризи Кратово и Куманово...

Македонија 16.03.21 | 15:48

Филипче формираше комисија за надзор на стручната работа во болницата во Струга

Министерот за здравство Венко Филипче денеска донел решение за формирање Комисија за вршење на надзор на стручната работа на ЈЗУ ОБ Струга, а во врска со дијагностиката...

Македонија 26.02.21 | 18:37

Не е постигнат напредок за учебниците по историја, за Гоце Делчев прашањето не било отворено

Изминатите два дена Заедничката мултидисциплинарна комисија за историски и образовни прашања меѓу Република Македонија и Република Бугарија ја одржа 12. средба. На...

Македонија 22.01.21 | 11:11

Членови на македонско-бугарската Историска комисија ќе разговараат за технички прашања

Претставници на бугарско-македонска Заедничка комисија за историски и образовни прашање денеска ќе одржат онлајн состанок на кој треба да ги прецизираат текстовите...

Македонија 21.12.20 | 09:29

Задолжителна 14-дневна самоизолација за патниците од Велика Британија: Нов предлог на Комисијата за заразни болести

Министерството за здравство информира дека на утринскиот состанок, Комисијата за заразни болести усвоила нова мерка – да има 14 дена самоизолација за сите граѓани...

Македонија 14.12.20 | 21:22

Николоски: Заев ќе ги менува непослушните членови на историската комисија за да назначи свои „играчи“

Потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Александар Николоски, во гостување во емисијата „Само вистина“ на Канал 5 телевизија, предупреди дека Зоран Заев правел притисоци врз...

Економија 30.11.20 | 08:37

Продолжува собраниската расправа за Предлог-буџетот за 2021

Во собраниската Комисија за финансирање и буџет денеска продолжува расправата по Предлог-буџетот за 2021 година. Седницата е најавена во 11 часот. Собраниската расправа...

Македонија 16.11.20 | 10:43

Комисијата денеска ќе одлучува дали ќе предложи построги мерки и полициски час

Денеска треба да се одржи состанок на Комисијата за заразни болести на кој ќе се анализира епидемиолошката слика и ќе се реши дали во Македонија ќе бидат воведени построги...

Македонија 12.11.20 | 11:49

Димитров наместо во живо се појави во стиропор на комисија

Вицепремиерот Димитров и шефот на Дипоматијата Бујар Османи повторно не се појавија на Комисијата за надворешни работи. Наместо во живо тој беше присутен виртуелно...

Македонија 11.11.20 | 08:56

Седници на две собраниски комисии

Во Собранието на Република Македонија денеска седници ќе одржат Комисијата за економски прашања и Законодавно-правната комисија. На дневен ред на Комисијата за економски...

Македонија 03.11.20 | 10:01

Седница на собраниската Комисија за финансирање и буџет

Собраниската комисија за финансирање и буџет денеска ќе одржи седница на која треба да разгледа неколку годишни извештаи на институции за 2019 година. На дневниот ред...

Македонија 29.10.20 | 08:56

ВМРО-ДПМНЕ бара оставка од Филипче и Комисијата за заразни болести

Опозициската ВМРО-ДПМНЕ ги обвини министерот за здравство Венко Филипче и Комисијата за заразни болести за вчерашните 870 нови заболени од ковид-19 и 14 починати и побара...