Претседавачот со ОБСЕ и министер за надворешни работи Бујар Османи денес и утре (27-28 февруари) е во дводневна посета на Вашингтон.

Повод за посетата е неговата утрешна презентација пред Хелсиншката комисија во Вашингтон, каде ќе се обрати на тема „Претседателството на Македонија со ОБСЕ во 2023 година“.

Во рамки на својата агенда, денес тој ќе оствари средба и со Дерек Шоле, Советник во Стејт департментот на Државниот секретар Ентони Блинкен во администрацијата на Претседателот на САД Џозеф Бајден.

Исто така, предвидена е средба и со Помошник администраторот на УСАИД за Европа и Евроазија, Ерин МекКи.Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.