Ознака: Османи
Македонија 19.05.22 | 17:23

Османи на 132- та сесија на Комитетот на министри на Советот на Европа

Mинистерот за надворешни работи на Македонија, Бујар Османи, на 20 мај 2022 година во Торино ќе учествува на 132-та министерска сесија на Комитетот на министри на...

Македонија 11.05.22 | 15:00

Oсмани на средба со Нуланд: Македонија е прва земја од Западен Балкан што одржува стратешки дијалог со САД

Министерот за надворешни работи, Бујар Османи, денес, оствари средба со Викторија Нуланд, потсекретар за политички прашања, во Стејт департментот, на маргините на министерскиот...

Македонија 11.05.22 | 13:38

Средба Османи- Ле Дриан: Македонија ги исполни сите услови за старт на преговорите

На маргини на состанокот на Коалицијата за борба против ИСИС во Маракеш, денес, министерот за надворешни работи, Бујар Османи оствари средба со министерот за Европа...

Македонија 07.05.22 | 12:59

Економијата и одбраната во фокусот на стратешкиот дијалог со САД

Согласно одличната соработка со САД и силната поддршка која ни ја даваат континуирано, но и бројните иницијативи во сите општествени сектори, сметавме дека времето...

Македонија 29.04.22 | 14:30

Османи: Бугарија може да не навредува колку сака, но ние како држава ќе ја почитуваме бугарската зедница

Министерот за надворешни работи, Бујар Османи во гостувањето на Клик Плус на ТВ21 изјави дека Бугарија, како држава, мислејќи на нивните функционери може да не навредува...

Македонија 28.04.22 | 15:28

Османи и Каденбах разговараа за актуелните безбедносни состојби и ситуацијата во Украина

Министерот за надворешни работи, Бујар Османи, денес оствари средба со заменичката на Генералниот секретар на НАТО за политички прашања и безбедносна политика, Бетина...

Македонија 26.04.22 | 12:09

Oсмани на Форумот за односите меѓу Европската унија и Балканот: Одлуките донесени на ниво на ЕУ ќе бидат од суштинско значење за иднината на Западен Балкан

Министерот за надворешни работи Бујар Османи, денес учествуваше на Форумот за односите меѓу Европската унија и Балканот (EU meets Balkans), во организација на АЛДЕ – Алијансата...

Македонија 09.04.22 | 12:11

Османи: Интеграцијата на Западниот Балкан е геостратешка инвестиција во европската безбедност

Министерот за надворешни работи Бујар Османи, на покана на Делфи економскиот форум, учествуваше на панелот “Европа после Украина“, заедно со своите колеги од Грција,...

Македонија 08.04.22 | 17:49

Османи по средбата со Кулеба: Треба да направиме повеќе, не само за справување со последиците, туку и да го запреме ова лудило

Министерот за надворешни работи на Република Македонија, Бујар Османи, како дел од Тројката претседавачи со ОБСЕ, заедно со хомолозите од Полска, Збигњев Рау...

Македонија 01.04.22 | 12:19

Османи во официјална посета на Кралството Норвешка

Министерот за надворешни работи на Република Македонија, Бујар Османи, денес оствари официјална посета на Кралството Норвешка, на покана на министерката за...

Македонија 29.03.22 | 11:16

Османи на средба со Матео Мекачи: Афирмација на Македонија како земја-претседавач на ОБСЕ

Министерот за надворешни работи на Република Македонија, Бујар Османи, денес оствари средба со Матео Мекачи, директор на Канцеларијата на ОБСЕ за демократски...

Македонија 27.03.22 | 12:38

Османи: Две години членство во НАТО-силна гаранција за нашата безбедност, стабилност и просперитет

Историски успех за Македонија и силна гаранција за нашата безбедност, стабилност и просперитет, напиша утрово министерот за надворешни работи Бујар Османи...

Македонија 21.03.22 | 17:30

На регионот му треба валоризација на успешната приказна на Македонија

Министерот за надворешни работи, Бујар Османи, денеска во Брисел зборуваше пред членовите на Комисијата за надворешни работи во Европскиот парламент (AFET), на чија агенда...

Македонија 21.03.22 | 17:28

Османи на средба со групата „Пријатели на Македонија“ во ЕП

Министерот за надворешни работи, Бујар Османи, денеска во Брисел учествуваше на средба со Групата „Пријатели на Република Македонија” во Европскиот Парламент.   Османи...

Македонија 17.03.22 | 12:46

Телефонски разговор Османи – Ле Дриан: Јасни и недвосмислени пораки за поддршка од страна на Франција за подготвеност за почеток на преговорите

Министерот за надворешни работи, Бујар Османи, денеска оствари телефонски разговор со Жан-Ив Ле Дриан, министер за Европа и надворешни работи на Француската Република.   Во...

Македонија 15.03.22 | 11:52

Османи на средба со генералниот секретар на ЦЕИ, Роберто Антонионе: ЦЕИ од своите фондови ќе додели хуманитарна помош за Украина

Министерот за надворешни работи, Бујар Османи, оствари средба со генералниот секретар на Централно европската иницијатива, Роберто Антонионе во рамките на неговата...

Македонија 12.03.22 | 15:59

Средба Османи-Петков во Анталија: Ни требаат јасни и недвосмислено пораки како гарант за европската перспектива на земјите од регионот

Во продолжение на учеството на Анталија Дипломатскиот Форум, министерот за надворешни работи, Бујар Османи, оствари средба со Премиерот на Република Бугарија, Кирил...

Македонија 11.03.22 | 20:39

Османи: Целосното интегрирање на регионот е од директен политички, безбедносен и економски интерес на ЕУ

Шефот на дипломатијата Бујар Османи во рамки на учеството на Анталија дипломатскиот форум, денеска се обрати на панелот насловен „Дијалог за помирување на Балканот“,...

Македонија 11.03.22 | 09:29

Oсмани на средба со Чавушоглу во Анталија: Турција како еден од најголемите странски инвеститори во земјата е од посебен наш интерес

Министерот за надворешни работи, Бујар Османи, оствари билатерална средба со министерот за надворешни работи на Република Турција, Мевлут Чавушоглу, на маргините на...

Македонија 10.03.22 | 15:20

Османи во Турција на Анталија Дипломатски Форум

Министерот за надворешни работи на Република Македонија, Бујар Османи, во наредните два дена ќе учествува на вториот Анталија Дипломатски Форум насловен како...