Ознака: вашингтон
Македонија 03.10.23 | 20:53

Владо Мисајловски во посета на САД, учествува на Програмата за меѓународни лидери

Потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Владо Мисајловски е во работна посета на Вашингтон, каде што на покана на Амбасадата на САД во Македонија, има можност да учествува на...

Свет 21.09.23 | 19:30

Мекарти не му дозволи на Зеленски да зборува пред американскиот Конгрес

Претседателот на Претставничкиот дом на американскиот Конгрес, Кевин Мекарти, денеска соопшти дека не му дозволил на украинскиот претседател Володимир Зеленски да...

Скопје 11.09.23 | 17:48

Скопската градоначалничка е во Вашингтон

Градоначалничката на Град Скопје, Данела Арсовска е во официјална посета на Вашингтон, каде оствари средба со повеќемина високи претставници на Стејт департментот...

Македонија 24.08.23 | 20:08

Вашингтон очекува Македонија да го продолжи патот кон полноправно членство во ЕУ

Очекувањето од официјален Вашингтон Македонија да го продолжи патот кон полноправно членство во Европската Унија, било изразено на средбата на заменик-помошникот...

Балкан 24.07.23 | 15:01

Ѓуриќ: Албин Курти е непожелна личност во политичкиот Вашингтон

Српскиот амбасадор во САД Марко Ѓуриќ денеска изјави дека премиерот на Косово Албин Курти нема кредибилитет кај добар дел од западната јавност, дека повеќе нема монопол...

Свет 04.06.23 | 21:50

Експлозија во Вашингтон: Граѓаните јавуваат дека слушнале страшен тресок

Во Вашингтон се слушаат серија експлозии , а според првите информации изгледа како земјотрес. Десетици луѓе пријавиле дека слушнале голем „тресок“ или „експлозија“. „Мирор“...

Балкан 31.05.23 | 16:28

Курти ја оцени како „наивна и бескорисна“ реакцијата на американскиот државен секретар Ентони Блинкен за ситуацијата на северот на Косово

Косовскиот премиер Албин Курти ја оцени како „наивна и бескорисна“ реакцијата на американскиот државен секретар Ентони Блинкен за ситуацијата на северот на Косово. Во...

Македонија 07.05.23 | 18:29

Ковачевски во работна посета во Вашингтон

Премиерот Димитар Ковачевски, продолжува со дводневна работна посета во Вашингтон на 8 и 9 мај. Во Вашингтон, премиерот Ковачевски е предвидено да оствари средба со Државниот...

Балкан 06.03.23 | 22:18

Вашингтон е загрижен: Косовската опозиција е против Европскиот договор за Косово

Изјавите на лидерите и функционерите на опозициската Демократска партија на Косово и Демократскиот сојуз на Косово во врска со предлогот на ЕУ за нормализација на...

Македонија 28.02.23 | 10:32

Османи денес пред Хелсиншка комисија во Вашингтон

Во рамки на својата дводневна посета на Вашингтон, Претседавачот со ОБСЕ и министер за надворешни работи Бујар Османи, денес ќе настапи пред Хелсиншката комисија во...

Македонија 27.02.23 | 10:48

Османи во дводневна посета на Вашингтон: Презентација пред Хелсиншка комисија

Претседавачот со ОБСЕ и министер за надворешни работи Бујар Османи денес и утре (27-28 февруари) е во дводневна посета на Вашингтон. Повод за посетата е неговата утрешна...

Македонија 02.02.23 | 13:51

Муцунски во Вашингтон на одвоени средби со конгресменот Паскрел и директорот на ИРИ за Европа Мекарти

Во текот на вчерашниот ден, а во рамките на посетата на Вашингтон, Потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Тимчо Муцунски оствари две одвоени работни средби, на кои тој ги претстави...

Свет 06.11.22 | 14:54

Вашингтон пост: САД приватно ги охрабруваат украинските лидери да покажат отвореност за преговори со Русија

Администрацијата на американскиот претседател Џо Бајден приватно ги охрабрува украинските лидери да покажат отвореност за преговори со Русија, објави Вашингтон пост. Според...

Свет 03.11.22 | 13:10

Вашингтон со обвинувања до Пјонгјанг дека испраќа оружје за Москва

Белата куќа ја обвини Северна Кореја дека и доставила значителен број артилериски гранати на Русија за да ја поддржи нејзината инвазија на Украина. Портпаролот на Советот...

Свет 23.09.22 | 20:57

Вашингтон и Москва имале приватна комуникација со месеци за употребата на нуклеарното оружје на Русите

САД веќе неколку месеци вршеле приватна комуникација со Москва со предупредување до руските лидери за тешките последици што следуваат доколку таа употреби нуклеарно...

Македонија 01.06.22 | 18:32

Петровска положи венец Гробот на незнајниот војник на гробиштата „Арлингтон” во Вашингтон

Министерката за одбрана, Славјанка Петровска, во рамки на посетата на САД, денеска положи венец на Гробот на незнајниот војник на Националните воени гробишта „Арлингтон”...

Економија 23.04.22 | 17:24

Бесими ги завршува средбите во Вашингтон со препорака за пристап до ММФ средства, наменети за здрави економии

Министерот за финансии Фатмир Бесими ги завршува Пролетните средби во Вашингтон со препорака за пристап до Линијата за претпазливост и ликвидност на Меѓународниот...

Свет 27.03.22 | 15:35

Москва му врати на Вашингтон: Бајден е слаб, болен и несреќен

Вчерашната изјава на американскиот претседател Џо Бајден, кој во говорот во Варшава рече дека „Путин не може да остане на власт“, ​​предизвика гнев кај политичарите...

Свет 21.03.22 | 15:54

Односите меѓу Москва и Вашингтон се близу до раскинување

Руското Министерство за надворешни работи денеска соопшти дека го повикало американскиот амбасадор Џон Саливан за да му каже дека забелешките на американскиот претседател...

Македонија 03.03.22 | 09:18

Милошоски за назначувањето на Фрчкоски за амбасадор во ОН: Непожелниот за Вашингтон, шверцуван во Њујорк

Непожелниот за Вашингтон, шверцуван во Њујорк, вели пратеникот на ВМРО ДПМНЕ Антонио Милошоски за назначувањето на професерот Љубоми Фрчкоски за ополномоштен амбасадор...