Ова е окупирана држава, до кога ќе ги понижувате чувствата на македонскиот народ! Знамето со сонцето од Кутлеш е македонско и треба да се вее на секоја куќа- отстранувањето на40 метарското знаме,поставено на дел од бедемот на Самоиловата тврдина кај Долна Порта, за големиот христијански празник предизвика силни реакции, македонците од сите краишта преку социјалните мрежи организираат иницијатива на секоја куќа да се постави знаме со сонцето од Кутлеш. За поставувањето на знамето адвокатот Тони Менкиноски,кој ги застапува македонците во Бугарија пред Судот за човекови права во Стразбур, од полицијата доби прекршочна пријава за нарушување на јавниот ред и мир-ова дополнително ги зовре страстите на социјалните мрежи, објави Алфа.

Кој ред и мир и со што го нарушил?Што е со тие што веат орли и во делник и во праник,на улици, на приватни имоти и во државни институции?Албанското знаме е утврдено со закон? Кои обележеја утрдени со закон ги содржи? Им смета нашето вистинско знаме, а не реагираат кога бугарските политичари не пропвоцираат и навредуваат плукајќи против семакедонштината.А тие што вршеа атак со знамињата на Цар Борис и фашистичкото знаме сред Скопје кога ја навредуваа Македонија и македонскиот народ?”

Која правда е да се вее знаме од друга држава и тоа толку слободно како што тоа се случи во 2019-та година кога исто така на голем христијански празник, на Самоиловата тврдина се развиори 15 метарско албанско знаме,реагираат македонците. За потсетување инцидентот се случи на 29.април 2019-та на втор ден Велигден.

Охриѓани и тогаш беа лути зошто полицијата не само што никого не приведе, туку воопшто не реагираше.

Македонскиот народ реагира и на бугарските знамиња, отворањето на клубови со фашистички имиња. Велат, на власта не им смета што бугарскиот европарламентарец Џамбаски и бугарскиот пратеник Костадинов сред Македонија не прогласуваат за бугари, им смета знамето со сонцето од Кутлеш кое Македонија го имаше по осамостојувањето од јули 1992 до 1995 година. Тоа знаме е најзначаен симбол на македонскиот народ и изгледаше прекрасно збогатувајќи го христијанскиот празник. Гордост македонска, тоа е симбол на македонската национална кауза-не стивнуваат реакциите на македонците по инцидентот со отстранувањето на 40 метарското знаме од бедемите на Самоиловата тврдина.Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.