Ознака: кутлеш
Македонија 09.02.21 | 21:19

Навивачот на Вардар казнет за носење на знамето од Кутлеш утре ќе се појави пред Судот

Навивачот на Вардар, Жарко Масларковски, кој доби казна поради тоа што на прославата на шампионската титула на РК Вардар на својот грб го носел знамето со сонцето од...

Македонија 13.09.20 | 18:16

Дескоски: Знамето со Сонцето од Вергина не е македонско, треба да се ослободиме од овој грчки симбол

Тони Дескоски, професор по меѓународно приватно право и по меѓународно арбитражно право на Правниот факултет „Јустинијана Прима“ во Скопје, смета дека сонцето од...

Македонија 17.06.20 | 23:56

Жител на Новаци се жали: Поради сонцето од Кутлеш ја изгубив работата

Дали партиската тупаница на власта во битолско Новаци во предизборие, започна да ја покажува својата сила? Така барем може да се рече според она што го снајде Јован Пецуровски...

Македонија 02.05.20 | 17:45

Брусилките в раце: Рашковски побарал список за елиминација на „Сонцето од Кутлеш”

Генералниот секретар на Владата Драги Рашковски од општинските власти барал да направат список со сите локации и објекти на кои е аплицирана “Ѕвездата од Кутлеш”,...

Македонија 17.07.19 | 17:32

Владата до 12 август треба да го отстрани Сонцето од Кутлеш од објектите и јавниот простор

Четиринаесет дена е рокот кој им е даден на институциите да приложат листа од објекти, но и јавен простор каде се истакнати симболи поврзани со античката еленска историја,...