Ознака: знаме
Македонија 29.11.23 | 14:54

ЛДП за вандалскиот чин на симнувањето на знамето на Шапка: Доста е со намерни провокации и варварски чинови!

Либерално демократската партија најостро го осудува вандалскиот чин на симнување на знамето на Македонската Православна Црква – Охридска Архиепископија од јарболот...

Македонија 29.11.23 | 10:09

Ангелов: Црковното знаме ќе биде вратено на јарболот на Попова Шапка, а Ахмети да го осуди вандалскиот чин

Директорот на Центарот за управување со кризи Стојанче Ангелов на Фејсбук објави слика од крстот на Попова Шапка на која се гледа дека е симнато албанското знаме кое...

Македонија 10.11.23 | 22:50

Kaсами бара промена на химната и знамето, во нив да ги имало и Албанците

Движењето БЕСА е за што поскоро одржување на парламентарните избори, рече вечерва нејзиниот лидер и градоначалник на Тетово, Билал Касами. Според него, во коалицијата...

Македонија 26.09.23 | 13:55

Менкиновски: Целта ми е да извојуваме победа за знамето со сонцето од Кутлеш да може слободно да го вее секој Македонец

Пред Основниот суд во Охрид и денеска не се одржа рочиштето од процесот што се води против адвокатот Тони Менкиноски. Против него е покренато обвинение за нарушување...

Црна хроника 06.09.23 | 13:55

По месец дена откриен човекот кој вееше знаме со Голема Албанија

Одделот за криминалистичка полиција, Сектор за општ и насилен криминал во содејство со СВР Тетово, го расчисти кривично – правниот настан кој се случи на 11 август...

Сцена 27.08.23 | 17:09

Рита Ора на настап во Унгарија се завитка со српско знаме, на социјалните мрежи ја нападнаа Албанците

Албанската пејачка со потекло од Косово, Рита Ора за време на својот настап во унгарскиот град Сегед го носеше српското знаме во раце и во еден момент се обви со него,...

Македонија 25.08.23 | 18:48

Знаме со картата на „голема Албанија“ денеска повторно се вееше во Тетово додека Касами промовираше новоасфалтирана улица

Знаме со картата на т.н. „голема Албанија“ денеска повторно се вееше во Општина Тетово. Овој пат знамето беше истакнато додека тетовскиот градоначалник Билал Касами...

Македонија 21.08.23 | 12:04

Спасовски се правда: Знамето на т.н. голема Албанија не го веел вработен во МВР, на собирот имаше и странци

Информации кое е лицето што вееше знаме на т.н. голема Албанија стигнуваат во Министерството за внатрешни работи, тврди министерот Оливер Спасовски. Тој посочува дека...

Црна хроника 18.08.23 | 19:46

МВР: Aко го забележите или знаете ова лице, повикајте полиција

Во врска со кривично – правниот настан од 11 август на Градскиот плоштад во Тетово, за кој во изминатите денови беа пласирани дезинформации и шпекулации, МВР ја информира...

Македонија 18.08.23 | 14:59

МВР го откри вејачот на знамето со „Голема Албанија“

Од МВР се огласија во врска со кривично – правниот настан од 11.08.2023 на Градскиот плоштад во Тетово, за кој, како што велат, во изминатите денови беа пласирани и бројни...

Македонија 15.08.23 | 13:34

Беса не презема одговорност за знамето со „Голема Албанија“

Потпретседателот на Движење Беса, Блерим Сејдиу одржа прес-конференција со партиски став за реакциите на другите политичари по повод посетата на Албин Курти во Тетово,...

Македонија 15.08.23 | 12:46

Полицијата четири дена не може да го најде човекот кој во Тетово го вееше знамето на т.н. „голема Албанија“

Тетовската полиција четири дена го бара лицето кое го вееше знамето на т.н. „голема Албанија“, а Владата два дена не се огради и не побара одговорност, додека Обвинителството...

Црна хроника 12.08.23 | 21:33

СВР Тетово ќе бара кој го вееше знамето со картата на „Голема Албанија“

Тетовската полиција најави дека ќе бара кој го вееше знамето со картата на тн. Голема Албанија вчера на концертот во Тетово организиран за пречек на косовскиот премиер...

Македонија 12.08.23 | 17:30

Полицијата отвори истрага: Кој го вееше знамето на „Голема Албанија“ во Тетово?

„Јас го организирав пречекот на косовскиот премиер Албин Курти и немам информација за истакнување некакво знаме за време на собирот. Ве молам обратете се до надлежните...

Балкан 05.08.23 | 14:56

Бугарин уапсен во Кавала, од пристаништето го симнал грчкото и го закачил бугарското знаме

Во градот Кавала бил уапсен 35-годишен странски државјанин кој на јужната страна од пристаништето, го симнал грчкото знаме од јарболот, го фрлил и подигнал знаме на друга...

Македонија 28.01.23 | 13:30

Муамеди: Земаш плата од Македонија, ги уживаш сите привилиги, а во канцеларија носиш знаме од друга држава

Младиот правник, магистер по финансово право, Умејр Муамеди револтиран од однесувањето и постапките на политичадрите, преку својот фејсбук профилреагира дека е недолично...

Останати спортови 27.01.23 | 18:20

Ѓоковиќ за снимката: Не му се лутам на татко ми, го искористија, знаеме ние добро што е војна!

Српскиот тенисер Новак Ѓоковиќ се пласираше во финалето на Австралија опен откако во три сета (7:5, 6:1, 6:2) го совлада Томи Пол, па за својот десетти пехар ќе се бори во Мелбурн...

Останати спортови 23.01.23 | 09:47

Хаос во Мелбурн: Се обидоа да забранат внесување српско знаме на дуелот на Ѓоковиќ, настана голема гужва

За малку е избегнат посериозен инцидент пред почетокот на натпреварот помеѓу Новак Ѓоковиќ и Де Минор на Австралија опен. До гужвата дојде кога припадник на обезбедувањето...

Македонија 21.01.23 | 15:15

Охриѓани гневни: На власта ѝ пречи знамето од Кутлеш, но не и албанските и бугарските провокации

Ова е окупирана држава, до кога ќе ги понижувате чувствата на македонскиот народ! Знамето со сонцето од Кутлеш е македонско и треба да се вее на секоја куќа- отстранувањето...

Македонија 20.01.23 | 21:10

Избегнат голем инцидент на Водици: Полицијата против младите што го поставија знамето со Кутлеш, падна и кривична

За малку избегнат инцедент за големниот христијански празник Богојавление, кога 40 метарското знаме со сонцето од Кутлеш, поставено на дел од бедемот на Самоиловата...