Попладнево околу 18 часот регионот на Прилеп бил зафатен од поројни врнежи од дожд. Поголемиот дел улици низ градот се поплавени и тешко проодни за сообраќај.

На социјалните мрежи се шират податоци дека се поплавени куќи и други објекти и локали, како и дека имало и пожар во објект за автоделови.

Од Центарот за управување со кризи информираат дека водостојот на реките е зголемен и засега на некои места има излевање на реката од речното корито во Прилеп.Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.