Имаме соодветни алтернативи во случај да дојде до прекин на снабдувањето со гас од „Гаспром“, на пример индустриските капацитети да можат да користат мазут, но каква одлука и да се донесе, Македонија во оваа фаза ќе се ублажи, се залагаме одлуката да биде донесена согласно договорот за употреба на гасоводот, изјави вицепремиерот задолжен за европски прашања Бојан Маричиќ за Би-Би-Си.

Маричиќ додаде дека земјава има договорени количини, но сепак не може да се предвидат чекорите на Русија, поради што се работи на диверзификација на нашите можности за снабдување.

Во случај „Гаспром“ да го раскине договорот со „Булгартрангаз“ во однос на нашите резервирани количини во интерконекторот, планираме увоз на природен гас преку интерконектор што Република Бугарија го има со Грција, кој е поврзан со ТАБ со авион и снабдува гас од Азербејџан, така што работиме заедно со САД и нашите партнери од ЕУ на замена на испораките на природен гас од Русија, рече Маричиќ.

Вицепремиерот додаде дека Македонија беше една од првите земји што се приклучи на одлуката на ЕУ за санкциите бидејќи, како што рече, сме земја која е кандидат за членство во ЕУ и сојузник во НАТО, но и за правење на морален избор за застанување покрај Украина.Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.