СДСМ е консолидирана партија, избра нов претседател на внатрепартиски избори, има ново раководство,нови општнски раководства, настапи на вонредните локални избори и победи, истакна претседателот на СДСМ, Димитар Ковачевски во интервју за ТВ 21.

„СДСМ секогаш била отворена и прогресивна партија, партија која ги носела најважните и најтешките одлуки за добро на државата. Заедно со генералниот секретар на партијата и раководството подготвуваме план за посета на сите општински организации и СДСМ ќе биде подготвен за изборите во 2024 година но и за сите други предизвици“ порача претседателот Ковачевски.Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.