Бугарскиот активист Виктор Канзуров и неговата сопруга Станислава Канзурови ги фрлија како отпадок венците поставени од ОМО Илинден Пирин на споменикот на Јане Сандански неодамна по повод годишнината од смртта на македонскиот великан која традиционално се одбележува во мелник..
Тие со неколку фотографии се пофалија дека ги отстраниле и фрлиле во отпад.

Венците на ОМО Илинден отидоа во ѓубре!“, стои во Фејсбук објавата.

Јавноста со право се прашува дали ќе има одговорност за оваа брачна двојкa.Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.