Владата и Министерот за образование и наука се шегуваат со наставниците, поточно си играат мајтап со нив. Втор ден на преговори во кои нема предлог, а наместо тоа морални предавања за значењето на наставата, односно образованието. Министерот бара разбирање.
Министре и наставниците бараат разбирање.
Всушност почна само посилен притисокот и од страна на директорите и од страна на Министерот, жален обид за прекин на штрајкот и дополнително понижување како на наставниците така и на учениците. Состојбата е ургентна и треба итно и храбро да се реши. Покачување на платите на наставниците е неопходно! Имајте разбирање, напиша на Фејсбук, професорката Весна Јаневска.Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.