Не заслужува ни кандидат за членство во ЕУ да биде држава во која толку важно е и само сто дена технички премиер да биде Албанец, а 1360 нетехнички Македонец и во исто време да се соочува со епидемија на катастрофална корупција, смета поранешниот министер Џевдет Хајредини.Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.