Господ нека нè чува, „креон“ нема, а ние на „трифакта“ се надеваме, вели Богдан Настески, пациент со цистична фиброза.

Животот на пациентите со цистична фиброза е незамислив без капсула „креон“. Со секој оброк кој содржи масти, тие МОРА да внесат 1,2,3,4,5…па и повеќе капсули. Значи појадок, ручек, вечера, ужина…секогаш капсула „креон“.
ОВАА ТЕРАПИЈА ВЕЌЕ ТРЕТ МЕСЕЦ Е ДЕФИЦИТАРНА!!! КРЕОНИ ВЕЌЕ ТРЕТ МЕСЕЦ НЕМА!!!
Да повторам уште еднаш:
СО СЕКОЈ ОБРОК МОРА КРЕОН!!!
Каде да го најдат???, прашува тој.Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.