Ознака: цистична фиброза
Здравје 12.04.24 | 13:42

Сите пациенти со цистична фиброза над 12 години погодни за модуларна терапија ќе добијат „трикафта“ до крај на април

Сите пациенти со цистична фиброза над 12 годишна возраст, погодни за модулаторна терапија, ќе го добијат лекот „трикафта“ во текот на април, терапија која е најсовремена...

Здравје 19.02.24 | 13:24

13-годишната Стефанија и 15-годишната Хатиџе примија „трикафта“

Министерот за здравство Илир Демири денеска посети две пациентки со цистична фиброза кои во примија лекот Трикафта на Клиниката за детски болести, информира Министерството...

Здравје 03.01.24 | 13:37

Од денеска 16 пациенти болни од цистична фиброза примаат „трикафта“, од петок уште двајца ќе бидат вклучени, соопшти МЗ

Од денеска вкупно 16 пациенти болни од цистична фиброза го примаат лекот „трикафта“, а од петок се очекува уште двајца да се вклучат во протоколот за примање на лекот,...

Здравје 02.01.24 | 15:09

Уште две пациентки со цистична фиброза примија „трикафта“

Во петокот уште две пациентки со цистична фиброза го примија лекот „трикафта“, потврди за МИА, портпаролката на Министерството за здравство, Берна Шерифовска. Тие...

Здравје 15.12.23 | 16:21

Mеџити: Идната недела лекот „трикафта“ ќе го добијат 12 пациенти

Министерот за здравство д-р Фатмир Меџити денеска информираше дека следната недела лекот „трикафта“ ќе биде доделен на пациентите. Лекот ќе биде доделен на 12 пациенти....

Скопје 26.11.23 | 20:46

Полесно до врв на Водно отколку трикафта за сите

Под мотото „Вдиши за ЦФ“ денеска Асоцијацијата за цистична фиброза организираше прв настан по повод Европскиот ден за ширење на свесноста за цистична фиброза. Ова...

Здравје 26.11.23 | 10:17

Под мотото „Вдиши за ЦФ“ ќе се одбележи Европскиот ден за ширење на свесност за цистична фиброза

По повод Европскиот ден за ширење на свесноста за цистична фиброза денеска во Скопје ќе се одржи настан под мотото „Вдиши за ЦФ“. Настанот, кој е во организација на...

Здравје 24.11.23 | 17:29

Владата одобри 854 милиони денари за лекот „трикафта“ за болните од цистична фиброза во следните две години

Владата на Република Македонија ја разгледа и ја усвои Информацијата од Министерството за здравство за давање согласност за преземање обврски, за чие плаќање е потребно...

Здравје 16.10.23 | 14:50

Нема точен датум кога нови пациенти болни од цистична фиброза ќе почнат да примаат „трикафта“

Нема точен датум кога нови пациенти болни од цистична фиброза ќе почнат да примаат „трикафта“, а проблемот со недостигот од лекот „креон“, кој овие лица го земаат...

Македонија 16.08.23 | 12:27

Господ нека нè чува, „креон“ нема, а ние на „трифакта“ се надеваме…ццц

Господ нека нè чува, „креон“ нема, а ние на „трифакта“ се надеваме, вели Богдан Настески, пациент со цистична фиброза. Со месеци го нема ни лекот „креон“ за лицата...

Здравје 10.08.23 | 16:17

Пациентите со цистична фиброза оставени на цедило, го нема лекот „креон 25.000“

Веќе неколку месеци, пациентите со цистична фиброза се оставени без лекот „креон 25.000“, кој помага полесно да се апсорбира храната во телото. МИА веќе пишуваше за овој...

Македонија 04.08.23 | 13:39

Со месеци го нема ни лекот „креон“ за лицата со цистична фиброза, од МЗ ветуваат „од понеделник“

Покрај недостигот од „трикафта“ за лицата со цистична фиброза, веќе неколку месеци пациентите се оставени и без лекот „креон“ кој помага полесно да се апсорбира храната...

Македонија 05.07.23 | 16:30

Ако сè се одвива како што ни беше кажано, протести нема да има, велат лицата со цистична фиброза

По повикот до лицата со цистична фиброза на средба во Министерството за здравство, претседателот на асоцијацијата, Фики Гаспар, рече дека на неа се разговарало за клучни...

Здравје 21.06.23 | 14:18

Меџити најави дека болните од цистична фиброза ќе се лекуваат во посебен центар

Министерот за здравство Фатмир Меџити најави дека болните од цистична фиброза ќе добијат најсовремен центар за лекување. Од првиот ден се зафативме со тој проблем....

Македонија 14.06.23 | 15:09

Во Собрание не помина предлогот за ослободување од партиципација од медицински услуги и лекови на пациенти со цистична фиброза

Во Собрание не помина предлогот за ослободување од партиципација од медицински услуги и лекови на пациенти со цистична фиброза над 26 години. Како што биле информирани...

Македонија 14.06.23 | 12:24

Асоцијацијата за цистична фиброза поддржува ослободување од партиципација за пациенти над 26 години

Асоцијацијата за цистична фиброза ја поддржаа иницијативата за предлог законски измени за ослободување од партиципација од медицински услуги и лекови на пациенти...

Македонија 14.06.23 | 12:01

Асоцијацијата за цистична фиброза поддржува ослободување од партиципација за пациенти над 26 години

Асоцијацијата за цистична фиброза ја поддржаа иницијативата за предлог законски измени за ослободување од партиципација од медицински услуги и лекови на пациенти...

Македонија 23.05.23 | 20:40

Пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ на средба со претставници на Асоцијацијата за цистична фиброза, а Владата се уште нема набавено лек за сите пациенти

Денес имавме работен состанок со претставници на Асоцијација за цистична фиброза на кој детално не запознаа со нивните проблеми.Од нив бевме информирани дека и после...

Македонија 03.05.23 | 07:24

Пациентите со цистична фиброза на протест пред Министерството за финансии

Пациентите со цистична фиброза ќе протестираат денеска во 12 часот пред Министерството за финансии, бидејќи, како што велат, немаат одговор од надлежните институции,...

Македонија 14.04.23 | 21:37

Д-р Фуштиќ: Не го бркавме му понудивме да оди дома за празниците, револтиран е зашто не добил прв терапија со „Трикафта“

По објавата на Пехчевски дека му биле вршени притисоци и предвреме било побарано да ја прекине хоспитализацијата на Универзитетската клиника за детски болести Д-р...