Ознака: цистична фиброза
Македонија 14.04.23 | 20:49

Пехчевски: Д-р Фуштиќ ми кажа доколку пак дојдат новинари за викендот да давам изјави за лекот Трикафта, за мене повеќе немало да има место во оваа болница

Д-р Стојка Фуштиќ со дрзок тон и завчера и вчера дојде 2-3 пати во болничката соба и ми кажа доколку пак дојдат новинарски екипи за викендот да давам изјави за лекот Трикафта,...

Македонија 14.04.23 | 18:56

Детска клиника: Пациентот со цистична фиброза Игор Пехчевски е стабилен, утре ќе биде пуштен дома

Поради интересот на јавноста околу здравствената состојба на Игор Пехчевски, пациентот со цистична фиброза за кого имаше информации дека е во критична состојба, денеска...

Здравје 12.04.23 | 12:23

Договорот за тоа кои пациенти ќе се лекуваат со „трикафта“ е меѓу докторите од Клиниката за детски болести и од Пулмологија, вели д-р Фуштиќ

Договорот за тоа кои пациенти ќе се лекуваат со „трикафта“ е меѓу докторите од Клиниката за детски болести и од Клиниката за пулмологија, кои се одговорни за лекување...

Македонија 11.04.23 | 15:35

МЗ: Болните од цистична фиброза ќе бидат вклучени во работната група

По укажувањата од Асоцијацијата за цистична фиброза дека сè уште нема никаков прогрес во однос на набавка на лекот „трикафта“ и најавите кои ги дадоа и дека доколку...

Здравје 11.04.23 | 11:41

Болните од цистична фиброза најавија протест по празниците, бараат „трикафта“ за сите

Лекот „трикафта“ не е само трошок, туку може да донесе позитивни ефекти кај сите пациенти и за државата, затоа е потребно да биде обезбеден за сите кои боледуваат од...

Здравје 11.03.23 | 17:44

Јас лекот не го добив, иако е тука, на Клиника, вели Игор кој боледува од цистична фиброза

Игор Пехчевски, кој боледува од цистична фиброза, реагира од болничкиот кревет дека сè уште не го добил лекот „трикафта“. Сè додека не го објавив транспарентот од болничкиот...

Македонија 11.03.23 | 10:04

Игор, кој има цистична фиброза: Јас не го добив лекот иако е тука, на клиниките

Игор Пехчевски, кој боледува од цистична фиброза, од болничкиот кревет во кој лежи реагира дека сè уште не го добил лекот „трикафта“. Сè додека не го објавив транспарентот...

Македонија 10.03.23 | 13:22

Ковачевски: Инициравме законски измени со кои ставивме крај на 15 годишниот проблем на пациентите со цистична фиброза

Претседателот на Владата на Република Македонија, Димитар Ковачевски денеска на прес-конференција објасни дека со законските измени за набавка на лекови кои...

Здравје 09.03.23 | 13:05

Утре почнува лекувањето со „трикафта“ за осум пациенти болни од цистична фиброза, има пари да се обезбеди лекот за уште четворица

Клиниката за детски болести утре ќе почне да го дава лекот „трикафта“ на пациентите болни од цистична фиброза за кои е утврдено дека се во најкритична состојба. Директорката...

Здравје 08.03.23 | 16:38

„Трикафта“ – лекот за болните од цистична фиброза стигнал во Македонија

„Трикафта“, лекот за болните од цистична фиброза е стигнат во државава, потврди за МИА претседателот на Асоцијацијата, Фики Гаспар. Гаспар за МИА изјавил дека лекот...

Македонија 28.02.23 | 15:17

Ковачевски: Направена е нарачка на лекот за болните од цистична фиброза

Лекот „трикафта“ за болните од цистична фиброза е нарачан, измените на законите кои беа потребни за да тој пристигне во Македонија се испратени во Собранието. Премиерот...

Македонија 20.02.23 | 19:02

Партијата на пензионерите со иницијатива едно евро од членарината да оди за болните од цистична фиброза

Партијата на пензионерите по повод Светскиот ден на социјална правда – 20 февруари, солидаризирајќи се со болните од цистична фиброза, донесе заклучок да поведе иницијатива...

Здравје 20.02.23 | 12:12

Агенцијата за лекови издаде одобрение за увоз на „Трикафта“

Агенцијата за лекови МАЛМЕД претпладнево издаде одобрение за увоз на лекот Трикафта за пациентите од цистична фиброза, објави „Телма“. Сега зависи од производителот...

Здравје 17.02.23 | 18:04

Дефинирани законските измени за купување на лекот „Трикафта” за цистична фиброза

Членовите на работната група составена од стручни советници на премиерот, претставници на ФЗОРСМ, Министерството за здравство, од фармацевтската индустрија како и...

Здравје 16.02.23 | 19:14

Асоцијацијата за цистична фиброза будно ја следи состојбата со набавката на „трикафта“

Тековно се преговара со производителот на лекот „трикафта“. Од комисијата при Министерството за здравство, задолжена за неговото набавување, нѐ уверија дека што повеќе...

Здравје 16.02.23 | 18:00

Влада: Со измените во законските решенија се обезбедува сигурност и предвидливост за пациентите кои боледуваат од цистична фиброза

Владата на Република Македонија ја информира јавноста дека денеска се одржа работен состанок на посебното тело на кој присуствуваа стручните советници на...

Македонија 16.02.23 | 12:36

Премиерот кажа дека е обезбеден лекот „трикафта“ за најкритичните пациенти болни од цистична фиброза

Премиерот Димитар Ковачевски денеска соопшти дека финансиските средства за заболените од цистична фиброза се обезбедени. Добавувачот на лек има обезбедено количини...

Здравје 14.02.23 | 12:49

Се работи со добавувачите за директна набавка на „трикафта“ по пониска цена, уверува Ковачевски

Министерството за здравство и Фондот за здравство заедно со клиниките што се задолжени за пациентитите со цистична фиброза – Клиниката за пулмологија и Клиниката...

Македонија 11.02.23 | 12:21

Д-р Николов: Не може лекот да е поскап од човечкиот живот

Претседателот на Комисијата за здравство на ВМРО-ДПМНЕ, Игор Николов, реагира за тоа што Владата бара изговори, наместо неодложно, без никакво пролонгирање да почне...

Македонија 11.02.23 | 11:35

Бесими: Мора да се најде трајно решение за набавка на лекови за луѓето со ретки болести

Мора да се фокусираме да надминеме секакви евентуални бирократски или други препреки за да се најде трајно решение за набавка на лекови за луѓето со ретки заболувања,...