Ем т’пи, ем упорити, ама и ептен неписмени властодршци!, напиша на Фејсбук, Наташа Котлар, како реакција на Македонската  декларација за јазикот, која според експертите е неписмена и оди на рака на Бугарија.Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.