Без коментар:
Жално е што решавањето на билатерални прашања се употребува како одредница за напредокот во пристапните преговори со  Македонија. Фактот што пристапните преговори не можат целосно да започнат додека не се смени Уставот на Македонија е голем товар за  Македонија. Оваа процедура не смее да стане преседан – Каролине Едштадлер, министерка за ЕУ на Австрија

Дел од официјалната изјава на политичката меѓувладина конференција во Брисе, објави на Фејсбук, Никола Димитров.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.