Ознака: декларација
Македонија 23.02.23 | 20:22

Ковачевски: Бугарската декларација не може да влијае на спроведувањето на законите

Во Собранието имаме донесено Закон за здруженија на граѓани кој ќе биде спроведен како и сите други закони во оваа држава. Дали некоја друга држава ќе донесе каква било...

Економија 14.02.23 | 16:16

Собранието на Комора на геодети усвои Декларација за унапредување на геодетскиот сектор

Собранието на Комората на геодетски друштва усвои Декларација за развивање и унапредување на приватниот гоедетски сектор со која ќе бара од државните институции поддршка...

Македонија 06.02.23 | 13:53

Пендаровски смета дека најновата бугарска декларација е во изборни цели

Претседателот ја квалификува Декларацијата што ја усвои бугарскиот Парламент пред четири дена како „домашна политичка потреба во очи на изборната кампања“.   -Ние...

Македонија 02.02.23 | 15:17

МНР: Декларацијата усвоена во Народното собрание на Бугарија не соодветствува на договорената политика за унапредување на меѓусебните односи

Министерството за надворешни работи на Македонија со жалење констатира дека собраниската декларација за наводна „ескалација на агресивни анти-бугарски активности...

Балкан 28.01.23 | 19:40

Бугарска собраниска комисија усвои Декларација за Македонија – осуда за актите на насилство врз Бугарите

Бугарската собраниска комисија за надворешна политика усвои Декларација за Македонија во која силно ги осудува актите на насилство врз Бугарите, нивните клубови и...

Македонија 28.01.23 | 16:29

Собранието на Бугарија ќе усвои декларација во која се изразува загриженост за „ескалацијата на антибугарската кампања во Македонија“

Бугарската собраниска Комисија за надворешна политика, на нејзината последна седница, едногласно усвои декларација, која треба да се стави на гласање на пленарна седница,...

Македонија 19.07.22 | 18:40

Ем т’пи, ем упорити, ама и ептен неписмени властодршци!

Ем т’пи, ем упорити, ама и ептен неписмени властодршци!, напиша на Фејсбук, Наташа Котлар, како реакција на Македонската  декларација за јазикот, која според експертите...

Македонија 19.07.22 | 12:01

Османи прифатил дека македонскиот јазик произлегол од бугарскиот?

Додека денеска во Брисел нашата државна делегација се слика на фотосесијата посветена само на почетниот чекор за официјален старт на преговорите на Македонија за членство...

Македонија 26.02.22 | 16:04

Во Собранието треба да се донесе Декларација за мир во Украина и Декларација за великанот Гоце Делчев

Во Македонија треба обединетост како нација бидејќи Македонија е земја создадена од жарот за слобода и правдини и затоа е поддршката за Украина, во Собранието треба...

Македонија 25.02.22 | 16:03

ЛДП со Декларација до Собранието за осуда на нападот врз Украина

Либерално демократската партија испрати Декларација до Собранието за осуда на политиките кои го доведуваат во прашање постоењето на европските држави и поддршка на...

Македонија 17.02.22 | 10:24

Николоски: СДСМ со одбивањето на Декларацијата за Гоце Делчев покажа дека нема чесни намери во спорот со Бугарија и ги подрива темелите на македонската држава

Идејата зошто се поднесе Декларација за заштита на ликот и делото на Гоце Делчев е затоа што се одбележуваат 150 години од неговото раѓање и во услови кога видовме дека...

Македонија 16.02.22 | 09:36

За чии интереси работи Ковачевски, одбива единство за националните прашања и Декларација за Делчев

Ковачевски треба да се тргне од скутот на својот ментор Заев и да ги напушти неговите штетни политики. Реториката која ја користи, но и потезите кои ги влече покажуваат...

Македонија 15.02.22 | 11:10

Милошоски: СДСМ и ДУИ денеска гласаа против Декларацијата по повод 150 годишнината од раѓањето на Гоце Делчев

На денешната Комисија за надворешна политика пратениците од СДСМ/ДУИ гласаа против Декларацијата по повод 150 годишнината од раѓањето на Гоце Делчев, со што истата не...

Македонија 14.02.22 | 11:34

Стоилковски: Декларацијата за Гоце Делчев ги извади скриените намери и мисли на власта

Декларацијата во едно јубилејно одбележување на 150 години од раѓањето на Гоце Делчев , Декларација за заштитата на Гоце Делчев и на начинот на кој што би се одбележал...

Македонија 08.02.22 | 12:42

Османи: Декларацијата за Гоце Делчев не враќа назад во процесот на преговори

Министерот за надворешни работи Бујар Османи смета дека декларацијата за Гоце Делчев поднесена во Собранието од страна на опозициската ВМРО-ДПМНЕ не враќа назад во...

Македонија 07.02.22 | 12:23

Василевска: СДСМ и останатите партии да се изјаснат во врска со Декларацијата за Гоце Делчев

ВМРО-ДПМНЕ бара СДСМ и останатите политички партии да се изјаснат во врска со Декларацијата што партијата ја поднесе во Собранието по повод 150-годишнината од раѓањето...

Македонија 04.02.22 | 11:21

Мицкоски: На овој ден ВМРО-ДПМНЕ во Собранието ќе поднесе Декларација да се зацврсти темелот за ликот и делото на Гоце Делчев

На овој ден ВМРО-ДПМНЕ во рамки на Собранието ќе поднесе Декларација да се зацврсти темелот за ликот и делото на Гоце Делчев околу која сите ќе се обединиме, најави лидерот...

Македонија 03.02.22 | 20:35

ВМРО-ДПМНЕ утре во Собранието ќе предложи Декларација за Гоце Делчев

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски во вечерашното гостување во емисијата „Само интервју“ на Канал 5 вели дека пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ во текот...

Македонија 14.12.21 | 20:09

Дали ставот на Бучковски значи дека СДСМ се повлекува од потписите на Резолуцијата со црвени линии, прашуваат од ВМРО-ДПМНЕ?

Од ВМРО-ДПМНЕ реагираат на ставовите искажани од македонскиот претставник за преговорите со Бугарија, Владо Бучковски, во однос на бугарската резолуција за односите...

Македонија 16.11.21 | 14:07

Потпишана Заедничка декларација за интеграција на Македонија во структурите на НАТО

На свечена церемонија во Кабинетот на Претседателот на Република Македонија е потпишана Заедничка декларација за интеграција на Република Македонија во структурите...