Делегација на општина Куманово, предводена од градоначалникот Максим Димитриевски, денеска положи свежо цвеќе на гробот на деецот и апостол на револуционерна Македонија Гоце Делчев во црквата „Св. Спас“ во Скопје во чест на одбележувањето на 151 година од неговото раѓање.

Гоце Делчев е Македонија, Македонија е Гоце, среќен празник Македонци! 151 година мотив, идеологија, непокор. Сите ние сме Гоце, а тој е во секој од нас. Слава му!, потенцира Димитриевски.Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.