Ознака: Гоце Делчев
Македонија 28.12.20 | 08:35

1903 „Њујорк тајмс“ објавува „убиен е македонскиот лидер Гоце Делчев“, 117 години подоцна Заев ја губи државата

Ако цената е себеодрекување, тогаш одговорот треба да е напуштање на договорот на Заев со источниот сосед и прекин на преговорите, порача претседателот на ВМРО-ДПМНЕ...

Македонија 09.12.20 | 08:04

Проблемот со Гоце Делчев се јавува кога ќе дојдеме до суштината, зошто е важен за двете општества

Историчарите Драги Ѓорѓиев и Петар Тодоров велат дека проблемот со Гоце Делчев во Комисијата настапува кога ќе дојдеме до моментот зошто е тој важен за да биде чествуван...

Македонија 30.11.20 | 18:09

Ѓорѓиев: Изјавата на Заев нема да ни ги врзе рацете, в четврток и петок ќе се разговара за Гоце Делчев

Ги стави ли Заев македонските историчари во подредена положба во однос на бугарските колеги со ставовите дека во Македоија имало бугарска администрација и дека Гоце...

Македонија 28.11.20 | 17:50

Љубчо Георгиевски: Гоце Делчев бил роден во бугарски вилает

Поранешниот претседател на ВМРО-ДПМНЕ и поранешен македонски премиер, Љубчо Георгиевски  вели „Можеби цело време сè уште криеме некои работи околу Гоце Делчев и не...

Македонија 25.11.20 | 16:21

По прашањето за Гоце Делчев разликите се во нијанси, вели Османи

Прашањето за Гоце Делчев е отворено во комисиите уште во ноември минатата година, меѓутоа направени се некоку обиди. Мислам дека во однос на содржината во некоку варијанти...

Македонија 25.11.20 | 14:29

Заев за БГНЕС: Апсолутно точно е дека Гоце Делчев се чувствувал Бугарин

Мора да дозволиме заедничката и споделената историја да не обедини нас, граѓаните на двете земји – и Бугарите и Македонците – да го почувствуваме тоа. Затоа што ако...

Македонија 18.11.20 | 00:02

Заев: Гоце Делчев е заедничка историска личност, подготвени сме да усвоиме Декларација со Бугарија

На гостувањето во емисијата „Клик Плус“ на ТВ 21, премиерот Зоран Заев истакна дека имаме заедничка историја со Бугарија, како и дека Гоце Делчев бил заеднички херој...

Македонија 15.11.20 | 19:50

Прашање за Захариева: Има ли Цар Борис ваква фотографија?

По последните скандалозни изјави на бугарската министерка за надворешни работи, Екатерина Захариева, која објаснувајќи го спорот со Македонија порача дека не може...

Македонија 13.11.20 | 20:41

Mаријан Ѓорчев: Ако се откажeме од Гоце Делчев ние се откажуваме од нашиот национален суверенитет

Марјан Ѓорчев, поранешен амбсадор на Република Македонија во Бугарија во своето гостување во емисијата „Што не е јасно“ зборуваше за Гоце Делчев каде истакна дека...

Фудбал 12.11.20 | 22:50

Со Гоце и Пандев на едно фото, ген-секот на ВМРО-ДПМНЕ прославува за победата

Гранде Пандев во друштво на Гоце Делчев – вака генералниот секретар на ВМРО-ДПМНЕ Ѓорѓија Сајковски ја прослави победата на Македонија

Балкан 11.11.20 | 11:08

Каракачанов со нова провокација: Гоце Делчев бил бугарски учител, бугарски офицер кој загинал за бугарскиот народ

Гоце Делчев бил бугарски учител, бугарски офицер кој загинал за бугарскиот народ, а не за некаков друг измислен во лабораториите на коминтерната, ова се зборови на бугарскиот...

Македонија 31.10.20 | 18:19

Мицкоски: Историската вистина на Бугарија е политика, а нашиот проблем е Заев, кој не ја застапува нашата вистина

Нема одговор на последните закани на бугарската министерка за надворешни работи Екатерина Захариева, која го повтори официјалниот став на Бугарија дека доколку Македонија...

Македонија 28.10.20 | 09:45

Заев се крие од македонската јавност и не сака да го каже ставoт за Гоце Делчев и македонскиот јазик.

Зоран Заев се крие од македонската јавност и не сака да го каже својот став за Гоце Делчев и македонскиот јазик. Заев спрема Декларација на договорот со Бугарија, за...

Македонија 26.10.20 | 23:11

Сајкоски: Oстануваме на ставовите дека Гоце Делчев е Македонец и оти секој штетен договор се поништува и менува

Жалам што Бугарите не сфатија дека ние како соседи треба да си помагаме и да одиме напред, а не да се навраќаме на теми кои носат само раздовр. Многу пријатели мои Бугари...

Македонија 24.10.20 | 12:45

Мисајловски: Заев наместо да се крие зад празни флоскули да го каже својот став за Гоце Делчев и македонскиот јазик

Зоран Заев молчи во врска со изјавите на врни бугарски политичари дека Гоце Делчев е бугарин, а македонскиот јазик дека е лингвистичка форма на бугарскиот. Заев со своето...

Македонија 24.10.20 | 08:41

Внуката на Делчев: Гоце ќе се преврти во гроб, ако знае дека се води полемика дали тој е Македонец

Најмалата внука на Гоце Делчев, Катерина Трајкова Нурџиева, во видео порака од 08.06.2018 година, многу јасно порачува дека Делчев и неговата фамилија секогаш биле посветени...

Македонија 23.10.20 | 15:29

Мицкоски: Ако Заев се откаже од Гоце Делчев и јазикот, идната влада на ВМРО ќе ја поништи таквата одлука

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски во  обраќање по повод 23 Октомври – Денот на македонската револуционерна борба искажа  јасен, концизен и прецизен став...

Македонија 23.10.20 | 14:43

Скандал е што ниту еден висок претставник на Владата не се поклони и не му оддаде почит на Гоце Делчев

Акт на непочитување и вистински скандал е што на свеченото положување на цвеќе пред споменикот на Гоце Делчев во Скопје не најде за сходно ниту еден пoвисок претставник...

Македонија 21.10.20 | 19:51

Мисајловски: Гоце Делчев е Македонец, роден како Македонец и загинал како Македонец

Во вечерашното издание на емисија „Што не е јасно?” гостуваше потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ и актуелен пратеник во Собранието на Република Македонија, Владо Мисајловски...

Македонија 21.10.20 | 09:35

Атанасов: Бугарија ги напаѓа сите три столба на Македонија на кои се базира идентитетот, ако го изгубиме Гоце Делчев го губиме и ВМРО

Бугарија ги напаѓа столбовите на македонскиот национален идентитет, најекстремно се напаѓа столбот на Гоце Делчев и Илинденското Востание, ако се нападне тој столб...