Ознака: Гоце Делчев
Македонија 12.09.20 | 10:24

Пандов со порака до Заев: Не се договарај за Гоце Делчев, зашто во Македонија освен мафија има и народ

Претседателот на Патриотскиот институт на ВМРО-ДПМНЕ, Александар Пандов, му порача на премиерот Зоран Заев да не се пазари и да се договара за Гоце Делчев. Заев да гледа...

Македонија 11.09.20 | 23:15

Ако Заев го реши Гоце Делчев како името со Ципрас следи ново откажување од Македонија

Леснотијата со која премиерот Зоран Заев ги опишува проблемите со Бугарија во врска со нивните условувања веројатно е дека ќе резултираат со откажување од македонскиот...

Балкан 11.09.20 | 14:44

Ковачев со порака до Заев: Што ќе изгубиш ако ја прифатиш историската вистина дека Гоце Делчев е Бугарин

Македонскиот премиер Зоран Заев секогаш зборувал со голем оптимизам и голема надеж, се надевам дека е искрен, но до денес скоро и да нема резултати. Бугарија строго ќе...

Македонија 11.09.20 | 13:17

Заев ќе ги отворал архивите за Гоце Делчев за да се види дали бил Македонец или Бугарин

Премиерот Зоран Заев на вчерашното гостување на Македонската телевизија најави дека ќе ги отвори сите архиви за да се види дали Гоце Делчев бил Македонец или Бугарин....

Македонија 07.07.20 | 17:18

Мицкоски: Каде ќе бевме денеска ако Гоце Делчев ја свикташе кичмата како Заев пред соседите

Каде ќе бевме денес ако Гоце одлучеше да ја свитка кичмата и да не се бори за независност, каде ќе бидеме ако му дозволиме на Заев денес во наше име да ја витка кичмата...

Македонија 06.07.20 | 22:52

Мицкоски: Тоа што сум го кажал за Mакедонецот Гоце Делчев ниту милиметар не се повлекувам

Од тоа што сум го кажал за Mакедонецот Гоце Делчев, но и за останатите историки ликови, дека тие се наши и дека нема да се преговара за нив, не отстапувам ниту милиметар,...

Македонија 04.07.20 | 21:23

Заев за МИА: Со Бугарија ќе го решиме и Гоце Делчев, како и претходните поглавја

Пријатели сме со петте соседи, целиот демократски свет ни е пријател, половина од нив веќе ја посетија РС Македонија во изминатите две и пол години, дојдоа сите лидери,...

Македонија 04.07.20 | 10:24

Гоце Делчев не носел кече, но покрај Манлихера, носел пенкало со кое ја менувал околината и се борел за Македонија

Гоце Делчев не носел кече, но покрај Манлихера, носел пенкало, затоа што бил и даскал. Со тоа пенкало ја менувал околината и се борел за Македонија, вели Игор Јанушев,...

Македонија 30.06.20 | 19:39

Мицкоски: Дали ќе се откажете од Гоце Делчев, Заев: Нема да одговорам на ова

Христијан Мицкоски, претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, на вечерашната дебата на ТВ 24 ,го праша Заев дали пред македонската јавност ќе каже дека ќе се откаже од Гоце Делчев,...

Македонија 28.06.20 | 22:42

Гоце Делчев се борел против слободата, рече и остана жив Заев

Јавноста е навикната на гафови од Зоран Заев, а претседателот на СДСМ не разочара ни од трибината во Куманово денеска. Гоце Делчев е нашата историја, нашиот најголем...

Македонија 27.06.20 | 22:19

Мицкоски: Нема историски комисии, нема преговарање за Македонецот Гоце Делчев

Христијан Мицкоски потенцираше и дека доста беше преговарање за нас, за Македонија, за Гоце Делчев и за македонскиот јазик. – Тие што не сакаат и почитуваат ќе не сакаат...

Македонија 26.06.20 | 21:00

Мисајловски: Со ова власт можно е да го изгубиме македонскиот јазик и Гоце Делчев да не биде Македонец

Носителот на Изборната единица 2, Владо Мисајловски, денеска во посета на населеното место Кисела Јабука во општина Ѓорче Петров, истакна дека оваа власт не бира средства,...

Македонија 17.06.20 | 19:22

ВМРО-ДПМНЕ: Нема преговори за тоа дали Гоце Делчев бил Македонец или не

Мора да има црвени линии во преговорите со соседите, да се задржи достоинството и почитта кон сопствениот народ, мора да бидете велемајстори за да водите надворешна...

Македонија 12.06.20 | 09:55

Заев потврди дека веќе бил договорен со Бугарите за Гоце Делчев

Претседателот на СДСМ Зоран Заев во вчерашното интервју на Клик Плус на ТВ 21 изјави дека Македдонија и Бугарија треба да ја дефинираат заедничката историја и како Гоце...

Македонија 20.05.20 | 23:00

Заев: Гоце Делчев бил и на Бугарија

Зоран Заев најавува дека доколку победи на предвремените парламентарни избори во целост ќе го реализира Договорот со Бугарија. Ова го истакна Заев во своето интервју...

Балкан 17.05.20 | 18:44

Слично како Бугарија со Македонија: Хрватите се обидоа да ја уценуваат Србија за тоа чији е Никола Тесла

По примерот на Бугарија со Македонија, и Хрватска се обиде да ја уценува Србија за историска личност. Ако за Бугарите е спорен Гоце Делчев, за Хрватска тоа е научникот...

Скопје 06.05.20 | 18:36

Гоце е Македонија! УМС на ВМРО-ДПМНЕ го исчисти од графити споменикoт на Делчев

Унијата на млади сили по повод 117 години од загинувањето на Гоце Делчев го исчисти неговиот споменик во градскиот парк во Скопје. Со овој чин го негуваме неговиот лик...

Македонија 05.05.20 | 20:09

Заев: Со Бугарите го решивме спорот за Цар Самоил, ќе најдеме решение и за Гоце Делчев

Лидерот на СДСМ, Зоран Заев вечерва гостуваше во отвореното студио на 24 анализа. Меѓудругот, тој говореше за неодамнешната ситуација со Бугарија и спорот за идентиетот...

Македонија 05.05.20 | 19:34

Мицкоски: Власта остава простор во спорот со Бугарија за да може да тргува

Во своето гостување во телевизија 24, претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски истакна дека Гоце Делчев е еден од темелите на македонската држава и за него за...

Македонија 05.05.20 | 18:56

Русјаков: Најцврст доказ дека Гоце не е Бугарин е онаа реченица дека не познава друг народ со повеќе изроди, Бугарите немаат

Александар Русјаков на својот фејсбук профи напиша: Што е најцврст доказ дека Гоце Делчев не е Бугарин, туку Македонец? Онаа негова реченица дека не познава друг народ...