Државната изборна комисија на веб страницата ги објави резултатите по обработени 91,47% од  гласовите во првиот круг од претседателските избори. Предноста на кандидатот на ВМРО-ДПМНЕ Гордана Силјановска-Давкова засега изнесува повеќе од 163.000 гласови во однос на кандидатот на СДСМ Стево Пендаровски, што е и двојно повеќе.Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.