Ознака: резултати
Македонија 15.08.21 | 10:31

Објавени резултатите од конкурсот за сместување во ученички домови за учебната 2021-2022 година

Министерството за образование и наука (МОН) информира дека објавени се резултатите од Конкурсот за прием на ученици во јавните ученички домови за учебната 2021/2022 година...

Балкан 25.04.21 | 22:44

Останува на власт: Еди Рама ќе има мнозинство од 71 пратеник, а Баша освои 63?!

Албанската телевизија „Топ ченл“, објавува дека на денешните избори, Социјалистичката партија на актуелниот премиер, Еди Рама, ќе освои мнозинство пратенички мандати...

Македонија 26.03.21 | 20:36

Мицкоски: Ако одлучат насилно да продолжат со процесот, ВМРО-ДПМНЕ нема да ги признае резултатите од пописот

Нека продолжат на сила да го туркаат процесот за Пописот, кажувам дека опозицијата нема да биде конструктивна и влегуваме во политичка криза, па да видиме кој ќе победи....

Балкан 13.03.21 | 12:20

Официјални изборни резултати на Косово: Самоопределување освои 50,28 отсто од гласовите

Централната изборна комисија (ЦИК) на Косово ги официјализира резултатите од вонредните прламентарни избори одржани на 14 февруари, според кои партијата Движење Самоопределување...

Фудбал 25.10.20 | 19:01

Македонија ЃП го одбележа колото во првата лига

Четири од петте денешни натпревари од 10. коло во Првата македонска фудбалска лига завршија без победник. Единствено Македонија ЃП ги освои сите три бода. Резултати: Беласица...

Македонија 01.10.20 | 16:01

МОН ги објави резултатите за место во студентските домови, ама им паѓа веб страницата

Резултатите за сместување во државните студентски домови се објавени денеска, меѓутоа, студентите не можат да видат дали се примени зашто интернет-страницата на Министерството...

Вести 30.09.20 | 10:59

Со температура и симптоми на корона рентген техничар одел на работа, се чекаат резултати за уште тројца

Рентген техничар на Институтот за радиологија (рентген институт) е позитивен на коронавирус. Според првичните информации, тој доаѓал три дена на работа иако бил болен,...

Економија 24.09.20 | 21:40

Ивановски кон Бочварски: Ние остануваме слепо црево во Европа во инфраструктурата

Претседателот на Комисијата за транспорт Синиша Ивановски, во вечерашната „Топ тема“ на Телма телевизија истакна дека Македонија е слепо црево на Европа во инфраструктурата,...

Свет 19.08.20 | 09:44

Ве повикувам да не ги признаете овие лажни избори, противничката на Лукашенко не се откажува

Лидерката на белоруската опозиција, Светлана Тихановскаја, го повика Европскиот совет да не ги признава резултатите од претседателските избори во нејзината земја,...

Македонија 25.07.20 | 11:52

ДИК ги објави конечните резултати: СДСМ 46, ВМРО-ДПМНЕ 44, ДУИ 15 АА 12, Левица 2 и ДПА 1 мандат

Државната изборна комисија денескана јавната седница ги објави конечните резултати од предвремените парламентарни избори кои се одржаа на 15 јули. Според конечните...

Македонија 25.07.20 | 08:40

ДИК ќе ги соопшти конечните резултати од изборите и ќе ги врачи уверенијата на избраните пратеници

Државната изборна комисија денеска ќе одржи јавна седница на која ќе се донесе заклучок со објавување на конечните официјални резултати од предвремените парламентарни...

Македонија 21.07.20 | 20:13

Првичен наод од МВР: Хакерите не интервенирале во изборните резултати, само погрешно ги прикажале бројките

Министерството за внатрешни работи најверојатно утре ќе достави првични информации, односно наоди до Државната изборна комисија за хакерскиот напад врз сајтот на...

Македонија 17.07.20 | 22:44

ВМРО-ДПМНЕ до ДИК поднесе два приговори за сумирање на резултатите

Вкупно 82 приговора се поднесени до 21 часот вечерва, информираат од Државната изборна комисија (ДИК). Најголем број од приговорите, 74, се од Алијанса за Албанците, еден...

Македонија 17.07.20 | 17:27

Податоците од изборите по избирачки места ДИК ги објави на гугл драјв

Бидејќи ДИК сè уште не се во состојба податоците од изборите да ги објават на нивниот веб сајт, истите се објавени на гугл драјв. Податоците можете да ги погледнете на...

Македонија 17.07.20 | 12:33

Мисајловски: Никогаш нема да го прифатам овој резултат, но водилка ми се граѓаните што веруваа во нас

Тргнавме со негативни анкети од сите страни, но со многу труд, работа и посветеност успеавме да победиме во изборната единица 2, рече денеска носителот на листат од ВМРО-ДПМНЕ...

Македонија 16.07.20 | 20:08

ДИК со конечни неофицијални резултати: СДСМ доби 46, ВМРО-ДПМНЕ 44, ДУИ 15, АА-А 12, Левица 2, ДПА 1 мандат

ДИК доцна попладнево ги објави конечните неофицијални резулати од предвремените парламентарни избори во државата според кои од вкупниот број на избирачи впишани во...

Македонија 16.07.20 | 19:22

ВО ЖИВО: Јавна седница на ДИК за изборните резултати

Државната изборна комисија одржува јавна седница на која се очекува да бидат објавени неофицијалните конечни резултатити од вчерашните парламентарни избори.

Македонија 16.07.20 | 14:42

ДИК попладенво ќе ги соопшти конечните неофицијални резултати

Државната изборна комисија (ДИК) се очекува во попладневните часови да одржи седница на која треба да бидат соопштени конечните неофицијални резултати од изборите....

Македонија 16.07.20 | 12:20

ДИК се уште врши прием и обработка на материјалите од ОИК

Државната изборна комисија денеска соопшти дека се уште се врши прием на материјалите од општинските изборни комисии и рачно се проверуваат записниците за сумирање...

Твитови 16.07.20 | 10:22

Што би рекол Ставрески – ние сме лудаци

На историско ниска излезност во 6ка, албанците си обезбедија 33 мандати. Шо би рекол Ставрески “ние сме лудаци” — 🦄 🗺️🌈Игорче Развигорче 🚴‍♂️🐕🥦 (@Igor_rujo)...