Поголем износ на девизи, 250 кутии детокс чаеви, но и нова глава за мотор за товарно возило се дел од заплените на мобилните тимови при Секторот за контрола и истраги на Царинска управа, во текот на изминатите денови.

Од Царинската управа посочуваат дека во два посебни случаи мобилните тимови откриле 15.100 евра, коишто возачи на камиони сакале да ги изнесат од државата преку преминот Табановце без да ги пријават, криејќи ги во чорапи и на различни места во возилата.

Во првиот случај се пронајдени вкупно 11.100 евра, од кои 7.000 евра биле скриени во чорапите на возачот, додека останатите девизи биле во неговиот паричник и во плико во кабината на возилото. Во вториот случај се откриени 8.000 евра кои возач на камион ги скрил во кабината на камионот под капакот на автоматскиот менувач. Во двата случаи на возачите, инаку македонски државјани, им се вратени по две илјади евра, сума која можат слободно да ја изнесат од државата, додека останатите девизи се задржани. Против лицата ќе бидат поведени соодветни прекршочни постапки, информираат од Царинска управа.

 

На граничниот премин Блаце, на влез во државата во два посебни случаи двајца косовски државјани се спречени во намерата нелегално да внесат 250 детокс чаеви и нова глава за мотор за товарно возило.

Детокс чаевите се откриени при контрола на комбе со косовски регистарски таблички под седиштата на возилото, додека главата за мотор за товарно возило е откриена во патничко возило со косовски регистарски таблички, во багажникот покриена со ќебе и јакна. И во овие случаи непријавените производи се привремено задржани, а против лицата ќе бидат поднесени соодветни постапки, соопштуваат од Царинска управа.Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.