Ознака: заплена
Балкан 17.09.23 | 17:50

Половина тон психоген сканк фатен во камион со албански таблички

Црногорската полиција спречи шверц на дрога преку Албанија и Црна Гора во земјите на Европската унија (ЕУ) и заплени половина тон сканк, соопшти денеска Управата на...

Македонија 12.09.23 | 11:28

Запленети непријавени 329 раствори за инјекции за визуелизација при магнетна резонанца

На граничен премин Деве Баир на влез во државава при контрола на автобус се запленети 329 парчиња раствори за инјекции Gadovist 1.0 коишто се употребуваат и за дијагностика...

Црна хроника 12.09.23 | 09:46

Запленети непријавени 329 раствори за инјекции за визуелизација при магнетна резонанца

На граничен премин Деве Баир на влез во државава при контрола на автобус се запленети 329 парчиња раствори за инјекции Gadovist 1.0 коишто се употребуваат и за дијагностика...

Црна хроника 10.09.23 | 19:42

Запленет автобус со специјално контруиран, адаптиран и изменет простор со цел криење на стока

Царинските инспектори од мобилните тимови од Секторот за контрола и истраги, на граничниот премин Табановце при извршена контрола открија автобус со специјално контруиран,...

Македонија 07.09.23 | 10:56

Македонците останаа без гел за потенција и заменска „вијагра“

Спречена е нелегална трговија на четири тона апчиња и гел за орална употреба за потенција во вредност од 41,7 милиони денари ризични по здравјето на граѓаните, откако...

Црна хроника 07.09.23 | 10:37

Запленети 4 тона апчиња и гел за потенција во вредност од 41,7 милиони денари ризични по здравјето на граѓаните

Спречена нелегална трговија на 4 тона апчиња и гел за орална употреба за потенција во вредност од 41,7 милиони денари ризични по здравјето на граѓаните, откако царински...

Црна хроника 26.08.23 | 14:42

На граничниот премин Богородица мобилниот тим на Царинска управа заплени непријавени 3.180 парчиња цвеќиња кои не се опфатени со царинска дакларација

На граничниот премин Богородица мобилниот тим на Царинска управа заплени непријавени 3.180 парчиња цвеќиња кои не се опфатени со царинска дакларација во вкупна вредност...

Црна хроника 26.08.23 | 14:12

На Блаце запленети текстилни производи и нелегален влез на девизи

На граничниот премин Блаце: – На влез во државава се пријави автомобил со кичевски регистарски таблички управувано од македонски државјанин. Откако одговори дека...

Црна хроника 17.08.23 | 14:04

Полски државјанин во црни ќеси сокрил девизи, спречен обид за нелегален изнeс на поголема сума албански леки

Спречен обид за нелегално изнeсување на непријавени девизи во висина од 1.890.000 албански леки, што е околу 18 илјади евра, откако полски државјанин на излез од државава,...

Свет 21.07.23 | 13:27

Рекордна заплена на 5,3 тони кокаин на Сицилија

Италијанските власти заплениле рекордни 5,3 тони кокаин кој бил префрлен од еден на друг брод во близина на јужниот брег на Сицилија, соопшти денеска локалната полиција. Проценетата...

Црна хроника 04.07.23 | 15:02

Запленети 90 илјади евра на аеродромот во Скопје

Царинските службеници од царинската испостава Аеродром спречија обид за нелегално изнесување на девизи и запленија 90.000 евра по извршена контрола на патникот Х.А. кој...

Црна хроника 19.06.23 | 11:52

Запленети околу 71 кг марихуана на ГП Деве Баир

Вчера во вечерните часови царинските службеници на граничниот премин Деве Баир спречија обид за шверц на околу 71 килограм марихуана, соопштија од Царинската управа. Имено,...

Црна хроника 08.06.23 | 19:38

Не била платена акциза: Запленети 120 килограми режан тутун и 19.000 парчиња цигари

Полициски и царински службеници запленија 120 килограми режан тутун и 19.000 парчиња цигари, за кои не била платена акциза во износ од 250.000 денари, информираат вечерва од...

Црна хроника 03.06.23 | 14:56

МВР со детали за акцијата со грчката полиција: Кокаинот бил пронајден во специјално направени бункери во контејнерите со банани

Вчерашната акција во која се запленети 161 килограм кокаин на пристаништето во Солун е продолжение на акцијата што македонската и грчката полиција ја реализираа во мај...

Економија 19.05.23 | 17:37

Царинска управа: Запленети пури и тутун за пушење во вредност од над еден милион денари

Инспектори од Секторот за контрола и истраги на Царинската управа во две посебни истраги спроведени на 18 и 19.5.2023 година, запленија 200 парчиња луксузни пури и 220 килограми...

Црна хроника 11.05.23 | 13:18

Четворица од Македонија поврзани со запленетиот кокаин во Грција под истрага

Јавен обвинител од Основното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција вчера во текот на попладневните часови, донел наредба за спроведување...

Балкан 10.05.23 | 15:03

Кокаин за Македонија пристигна во Солун, грчката и македонската полиција разбија меѓународна мрежа за трговија со дрога

Грчката полиција во соработка со колегите од Македонија и канцеларијата на американската служба за борба против дрога во Атина, разби меѓународна криминална организација...

Црна хроника 07.04.23 | 11:52

Нова кривична за битолската фабрика за масло од канабис

Секторот за внатрешни работи – Битола до битолското Основно јавно обвинителство поднесе кривична пријава против правно лице со седиште во битолското село Кравари...

Црна хроника 22.03.23 | 12:12

Не му успеал муабетот „колеги сме“: Цариник осомничен дека помагал во шверцот со злато преку скопскиот аеродром

Триесет и две годишен странски државјанин осомничен за шверцување златен накит од Турција во вредност од 2.200.000 евра. Цариник осомничен дека му помагал. Јавениот обвинител...

Црна хроника 21.03.23 | 15:36

Над 43 килограми златен накит запленети од куфер на скопскиот аеродром

Царински службеници синоќа на Меѓународниот аеродром „Скопје“ открија и запленија над 43 килограми златен накит, информира денеска директорката на Царинската управа,...