Ознака: царина
Црна хроника 22.03.23 | 12:12

Не му успеал муабетот „колеги сме“: Цариник осомничен дека помагал во шверцот со злато преку скопскиот аеродром

Триесет и две годишен странски државјанин осомничен за шверцување златен накит од Турција во вредност од 2.200.000 евра. Цариник осомничен дека му помагал. Јавениот обвинител...

Црна хроника 21.03.23 | 15:36

Над 43 килограми златен накит запленети од куфер на скопскиот аеродром

Царински службеници синоќа на Меѓународниот аеродром „Скопје“ открија и запленија над 43 килограми златен накит, информира денеска директорката на Царинската управа,...

Црна хроника 21.03.23 | 14:54

На скопскиот аеродром запленети над 43 килограми златен накит скриени во најлонски ќеси

Лице со српска патна исправа, кое пристигнало со редовниот вечерен лет од Истанбул, е упатено на детален претрес и преглед на багажот. При тоа во неговиот куфер и рачниот...

Црна хроника 27.01.23 | 15:01

Запленети половина тон тутун за наргиле и над 2.000 парчиња електронски цигари

Во заедничка акција на инспектори од Секторот за контрола и истраги на Царинската управа со Одделот за крим полиција – Сектор за економски криминал и корупција на МВР,...

Црна хроника 17.12.22 | 14:49

Рекордна заплена на Царинска управа

Инспектори од мобилните тимови на Царинската управа вчера на ГП Богородица при контрола на автобус открија и запленија 262.750 долари, 155.760 евра и 12 килограми злато и златен...

Економија 02.12.22 | 10:35

Поткомитет со ЕУ за Царина: Нотиран добар напредок во спроведување на реформите

„Ја докажавме нашата посветеност на процесот на пристапување во ЕУ, и тоа е нотирано во неодамнешниот извештај за напредокот на земјата, кадешто e забележана висока...

Македонија 29.09.22 | 17:06

СДСМ Арачиново: Со средно медицинско прво градоначалничка, па инспекторка во Царина

Поранешната градоначалничка на Арачиново, од редовите на СДСМ, Миликијa Халими на „Фејсбук“ се пофали дека се вработила во Царинската управа како инспектор во Сектор...

Економија 30.08.22 | 21:15

Влада: Се укинува царинската стапка од 20 отсто за млеко и павлака

Со цел да се намали растот на цените, Владата денеска донесе одлука за времено укинување, (до 31.12.2022 година), на царинската стапка од 20 проценти за млеко и павлака, некoнцентрирани...

Црна хроника 09.06.22 | 17:30

Двајца цариници добија по шест години затвор

Двајца од осумте цариниците кои овозможиле шверц на лекови за производство на екстази осудени се на 6 години затвор, а двајца се осудени со условна казна од 6 месеци. Вчера...

Црна хроника 13.04.22 | 09:56

Уапсен е начаникот кој барал мито од превозниците на македонско-косовската граница

Заменик министерот за внатрешни работи, Назим Буши, за ТВ21 потврдува дека е уапсен началникот на смената на граничниот премин Блаце, кој со скриена камера е фатен како...

Македонија 13.04.22 | 01:01

Македонски граничар за 120 евра мито пропушта шест албански државјани – го снимија камерите на албанска телевизија

Скандал го тресе македонскиот државен апарат откако албанската телевизија Клан со своите камери успеа да улови како македонски цариници земаат мито од телевизиската...

Економија 12.04.22 | 15:01

Бектеши: Продолжена забраната за извоз на сончогледово масло и укината царината за увоз

На предлог на Министерството за економија во координација со Министерството за земјоделство, шумарство и водостопанство Владата на денешната седница донесе одлука...

Економија 25.03.22 | 20:07

Царината објаснува кој и како може да ги користи приоритетните ленти во рамки на „Отворен Балкан“

Царинската управа во објава на Фејсбук го појаснува начинот на користење на приоритетните ленти во рамки на иницијативата Отворен Балкан. Поставената табла за користење...

Црна хроника 24.03.22 | 16:41

Обвинение против осум цариници и полицајци за шверц на дрога

По спроведената истражна постапка, надлежниот јавен обвинител од Основното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција до Основниот кривичен...

Економија 02.03.22 | 13:54

Царинска управа домаќин на работилница за борба против пиратерија

Царинската управа на Република Македонија од денес во Скопје е домаќин на тридневна работилница како дел од подготвителните активности на операцијата  „Balkan...

Економија 22.02.22 | 14:09

Намалени царинските стапки на 258 индустриски стоки и природниот гас

Царинските стапки на 258 суровини и репроматеријали трајно се намалуваат или укинуваат што ќе значи намалени увозни давачки за домашните компании. Тарифите се намалуваат...

Црна хроника 09.02.22 | 12:30

Во дупка под рачната криел накит вреден 156.000 евра

На граничниот премин Блаце вчера во патничко моторно возило пријавено за излез од државата мобилните тимови од Одделението за оперативни работи при Царинска управа,...

Црна хроника 09.02.22 | 12:01

Запленети 5 килограми златен накит на ГП Блаце

Во текот на вчерашниот ден на граничен премин Блаце, во патничко моторно возило пријавено за излез од државата, мобилните тимови од Одделението за оперативни работи...

Црна хроника 29.12.21 | 15:04

Царинската управа заплени 139 килограми марихуана на ГП Дојран

Во текот на вчерашниот ден на ГП Дојран при вршење на детална царинска контрола на товарно моторно возило пријавено за излез од државава, мобилните тимови од Секторот...

Црна хроника 17.12.21 | 12:51

Во Царина се евидентирани изводите од лиценци на „Беса транс“, но најверојатно биле невалидни документи

Во Царинската управа евидентирани се изводите од лиценци што ги доставувал автобусот на „Беса транс“ кој повеќе од 120 пати поминал низ граничните премини на државава,...