Ознака: царина
Македонија 16.04.24 | 17:06

Богоев: Високи резултати во приходите на Царината, сузбивање криминал и реформски процеси

Директорот на Царинската управа, Стефан Богоев, на настан по повод одбележување 32 години од нејзиното основање, оцени дека приходите на Царината во 2023 година растат...

Црна хроника 05.04.24 | 09:40

Запленети 11.800 долари

Царински инспектори од мобилен тим на Секторот за контрола и истраги спречија обид на двајца сопружници нелегално да изнесат од државата девизи во вредност од 16 илјади...

Црна хроника 22.03.24 | 15:10

Царина поднесе кривични пријави за случајот со мобилните телефони, цариникот доби и суспензија!

Секторот за контрола и истраги при Царинската управа поднесе кривична пријава против правното лице и управителот поради постоење на основано сомнение дека сториле...

Македонија 19.03.24 | 22:03

Тошковски за запленетите 1,2 тона мобилни телефони: Очекувам наскоро да има апсење, случајот ќе води до интересни прекршувања на законите

Министерот за внатрешни работи, Панче Тошковски, во емисијата „Заспиј ако можеш“ на Алфа телевизија, го коментираше случајот кога на автопатот Петровец – Скопје...

Црна хроника 18.03.24 | 12:22

Запленети 22 патнички моторни возила со странски регистарски таблици управувани од македонски државјани

Во дводневна заедничка акција на Секторот за контрола и истраги при Царинска управа и Министерството за внатрешни работи запленети се 22 патнички моторни возила со...

Економија 14.03.24 | 15:37

ВМРО-ДПМНЕ: Дали директорот на Царина дозволил шверц на 1.200 кг скапи телефони?

Дали директорот на Царина, Стефан Богоев дозволил шверц на 1.200 кг скапи телефони? Зошто Царина молчи за скандал од стотици илјади евра, прашуваат од ВМРО-ДПМНЕ. Според...

Црна хроника 12.03.24 | 15:16

На патот Петровец – Скопје пломбирано и привремено задржано возило со 1.2 тони стока

На патниот правец Петровец – Скопје попладнево од страна на СВР Скопје е извршен претрес на патничко моторно возило, кое превезувало разна стока, увозно оцаринета на...

Црна хроника 12.03.24 | 12:00

На Царина поминала пратка со два тона мобилни телефони, шверцот синоќа го откри и го спречи скопската полиција

Скопската полиција синоќа спречила шверц на 2 тони мобилни телефони од Марките Iphone и Samsung. Случајот, како што објави Курир, е пријавен кај мобилна Царина и кај надлежен...

Економија 06.03.24 | 10:49

Нов систем за видео надзор се воспоставува на сите гранични премини

Новиот систем за видео надзор и препознавање на регистарски таблички е веќе воспоставен на граничните премини Дојран, Свети Наум, Табановце, железничка станица Гевгелија...

Црна хроника 26.02.24 | 10:28

Спречен шверц на апарати за игри на среќа

Девет апарати за игри на среќа, како и 405 делови за одржување, се запленети откако увозник се обидел истите да ги прошверцува помеѓу пријавена стока за увозно царинење...

Црна хроника 17.02.24 | 10:38

Икони, маџун, шафран дел од работите запленети неделава од Царина

Спречени се обиди за криумчарење на икони, цигари, стоматолошка опрема, 100 тегли маџун и пет килограми зачин шафран чија цена е 1.500 евра од килограм, што во различни случаи...

Црна хроника 13.02.24 | 11:18

Спречен шверц на 4,4 тони месо од дивеч ризичен по здравјето на граѓаните

Мобилен тим на Секторот на контрола и истраги спречи шверц на 4,4 тони месо од дивеч ризичен по здравјето на граѓаните, што возач на камион во сопственост на грчка фирма...

Црна хроника 12.02.24 | 10:58

Спречен обид за нелегално внесување на 115 парчиња опрема за скијање на ГП Табановце

Царинските службеници на влез на граничниот премин Табановце минатата недела спречија обид за нелегално внесување на разновидна опрема за скијање во вредност од околу...

Економија 16.01.24 | 13:26

Од 1 февруари камионите на македонско-српската граница ќе се мерат само еднаш

Од први февруари македонските компании кои увезуваат или извезуваат во Србија и обратно, камионите со стока ќе ги мерат само еднаш. Истото ќе се однесува и за стоки кои...

Црна хроника 21.12.23 | 09:43

Луи Витон, Диор и Мајкл Корс требале да патуваат до Босна: Царината заплени речиси 2 илјади брендирани парчиња

Речиси 2 илјади парчиња брендирана облека, обувки и женски чанти со потписот на Луи Витон, Диор, Монклер, Гучи, Версаче, Барбери, Мајкл Корс и други познати модни брендови...

Црна хроника 13.12.23 | 10:08

Спречен обид за нелегално внесување девизи

Царинските инспектори од мобилните тимови од Секторот за контрола и истраги на граничниот премин Табановце во текот на минатиот викенд запленија девизи кои македонски...

Црна хроника 10.12.23 | 11:22

Спречен нелегален внес на 84 часовници и 7.560 парчиња накит

Царински службеници од царинските испостави Охрид и Аеродром Скопје по извршена контрола спречиле обид за криумчарење на 84 часовници од марката „Касио“ и 7560 парчиња...

Црна хроника 09.12.23 | 11:39

Царинската управа спречи шверц на 516 делови за камиони и едно АТВ возило

Вкупно 516 различни делови за камиони и едно АТВ возило се запленети од страна на царинските службеници на граничниот премин Богородица и на царинска испостава Струмица. Обидот...

Црна хроника 03.11.23 | 11:45

Спречен обид за криумчарење брендирана облека и обувки вредни 1,6 милиони денари

Спречен е обид за криумчарење брендирана облека и обувки вредни 1,6 милиони денари од познати модни марки меѓу кои „Долче и Габана“, „Версаче“ „Мајкл Корс“ „Ралф...

Македонија 01.11.23 | 10:40

Девизи, детокс чаеви и глава за мотор за товарно возило, дел од заплените на Мобилна царина

Поголем износ на девизи, 250 кутии детокс чаеви, но и нова глава за мотор за товарно возило се дел од заплените на мобилните тимови при Секторот за контрола и истраги на...