Ознака: царина
Македонија 01.11.23 | 10:40

Девизи, детокс чаеви и глава за мотор за товарно возило, дел од заплените на Мобилна царина

Поголем износ на девизи, 250 кутии детокс чаеви, но и нова глава за мотор за товарно возило се дел од заплените на мобилните тимови при Секторот за контрола и истраги на...

Црна хроника 31.10.23 | 16:28

Запленет тутун за кој се избегнати акцизни давачки од половина милион денари и е ризичен по здравјето на граѓаните

Запленети 235,5 килограми режан тутун за којшто е избегнато плаќање акциза во износ од над половина милион денари во координирана акција на Секторот за контрола и истраги...

Црна хроника 13.10.23 | 11:41

Царинска управа: Спречен шверц на 50 штеки цигари купени во фри-шоп на Богородица

Спречен шверц на 50 штеки цигари што грчки државјанин ги купил на фри-шоп и без да ги пријави сакал да ги внесе во РС Македонија преку граничниот премин Богородица. Вкупната...

Црна хроника 12.10.23 | 12:24

Запленети 4 златни алки вредни над 500.000 денари

Запленети се четири златни алки вредни 586.224 денари со вкупна тежина од 77,5 грама, откако истите се пронајдени во женска чанта при детална контрола на патничко возило...

Црна хроника 28.09.23 | 15:58

Спречен шверц на часовници од познати брендови на македонско-бугарска граница

Дваесет часовници во вредност од 178.050 денари со потпис на познати модни брендови, се запленети од царинските службеници, по извршена контрола на автомобил со македонски...

Македонија 12.09.23 | 11:28

Запленети непријавени 329 раствори за инјекции за визуелизација при магнетна резонанца

На граничен премин Деве Баир на влез во државава при контрола на автобус се запленети 329 парчиња раствори за инјекции Gadovist 1.0 коишто се употребуваат и за дијагностика...

Црна хроника 12.09.23 | 09:46

Запленети непријавени 329 раствори за инјекции за визуелизација при магнетна резонанца

На граничен премин Деве Баир на влез во државава при контрола на автобус се запленети 329 парчиња раствори за инјекции Gadovist 1.0 коишто се употребуваат и за дијагностика...

Црна хроника 10.09.23 | 19:42

Запленет автобус со специјално контруиран, адаптиран и изменет простор со цел криење на стока

Царинските инспектори од мобилните тимови од Секторот за контрола и истраги, на граничниот премин Табановце при извршена контрола открија автобус со специјално контруиран,...

Црна хроника 10.09.23 | 11:39

Царината запленила автобус со специјално контруиран простор за криење на стока

Царинските инспектори од мобилните тимови од Секторот за контрола и истраги, на граничниот премин Табановце при извршена контрола открија автобус со специјално контруиран,...

Црна хроника 07.09.23 | 10:37

Запленети 4 тона апчиња и гел за потенција во вредност од 41,7 милиони денари ризични по здравјето на граѓаните

Спречена нелегална трговија на 4 тона апчиња и гел за орална употреба за потенција во вредност од 41,7 милиони денари ризични по здравјето на граѓаните, откако царински...

Црна хроника 29.08.23 | 13:11

Царина одзеде возило, приколка и 17,7 тони тутун во лист, возачот со изолир трака ја криел оштетената пломба

Со одлука на суд одземени се 17,7 тони тутун во лист, товарно моторно возило-влекач и полуприколка во вкупна вредност од 7 милиони денари, откако возач на товарно моторно...

Црна хроника 26.08.23 | 14:42

На граничниот премин Богородица мобилниот тим на Царинска управа заплени непријавени 3.180 парчиња цвеќиња кои не се опфатени со царинска дакларација

На граничниот премин Богородица мобилниот тим на Царинска управа заплени непријавени 3.180 парчиња цвеќиња кои не се опфатени со царинска дакларација во вкупна вредност...

Црна хроника 26.08.23 | 14:12

На Блаце запленети текстилни производи и нелегален влез на девизи

На граничниот премин Блаце: – На влез во државава се пријави автомобил со кичевски регистарски таблички управувано од македонски државјанин. Откако одговори дека...

Црна хроника 26.08.23 | 13:58

Запленети 422 парчиња шминки на Табановце

Царинската управа има клучна улога во спречување на шверцот и нелегална трговија, стои во соопштението на Царинската управа. На граничниот премин Табановце на влез...

Црна хроника 10.08.23 | 12:32

Мајка се обидела да ја пренесе ќерка си во багажник на преминот Меџитлија

Царински службеници на граничниот премин Меџитлија спречија обид за нелегално пренесување на непријавено лице во државава, откако мајка од Јужноафриканска Република...

Црна хроника 10.08.23 | 12:30

Царинска управа со кампања за сузбивање на корупцијата: Не замижувај и ти можеш да ја спречиш корупцијата – биди дел од прогресот на твојата држава

Царинската управа започнува кампања за зголемување на свеста за опасностите кои ги носи корупцијата со цел граѓаните или вработените кои ќе бидат сведоци на корупција...

Црна хроника 10.08.23 | 11:22

Мајка се обидела да ја шверцува ќерка си во багажник, фатена на Меџитлија

Царински службеници на граничниот премин Меџитлија спречија обид за нелегално пренесување на непријавено лице во државава, откако мајка од Јужноафриканска Република...

Македонија 08.08.23 | 14:36

Царина заплени обврзници со вредност од 92 милиони долари – патник од Турција ги скрил во четири папки

Царинската управа заплени обврзници со вредност 92 милиони долари. Директорот на Царинската управа, Стефан Богоев објави дека заплената се случила на 28 јули, а станува...

Македонија 05.08.23 | 16:17

Богоев во еден ден смени седум раководители во Царина

Директорот на Царинска управа, Стефан Богоев во еден ден направил промена на повеќе клучни раководни позиции во управата, неофицијално дознава “Фокус” од свои извори. Според...

Црна хроника 28.07.23 | 16:16

Царинската управа на граничниот премин Богородица заплени 98.000 евра

Инспектори од мобилните тимови при Царинската управа, на граничниот премин Богородица запленија 98.000 евра од македонски државјанин кој се обидел нелегално да ги изнесе...